სოფელ ლუგში, აქტივისტებმა უმე-ს საზოგადოება ფიქსირებული წევრობით "გადაიყვანეს" მეუ-ში
სულიწმინდის სახელობის ტაძარი სოფელ ლუგში. ფოტო: orthodoxkhust.org.ua სულიწმინდის სახელობის ტაძარი სოფელ ლუგში. ფოტო: orthodoxkhust.org.ua
სოფელ ლუგში მართლმადიდებლური მრევლის მეუ-ში გადაყვანის "გადაწყვეტილება" ადგილობრივი მოსახლეობის შეხვედრაზე მიიღეს, რომელსაც სხვადასხვა სარწმუნოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ხუსტის ეპარქიის პრესსამსახურმა უარყო მეუ-ს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ამიერკარპატიის რახივის რაიონის სოფელ ლუგში, უმე-ის სულიწმიდის ეკლესიის საზოგადოებამ, სავარაუდოდ, გადაწყვიტა დუმენკოს ორგანიზაციაში გადასვლა.
ეპარქიაში აღნიშნავენ, რომ „გადასვლის“ შესახებ „გადაწყვეტილება“ მიღებულ იქნა 2023 წლის 30 ივლისს ადგილობრივი მაცხოვრებლების შეხვედრაზე, რომლებიც არ წარმოადგენენ ზემოთ ხსენებული ტაძრის მრევლს.
„30.07.2023 სოფ. ლუგში გაიმართა არა სულიწმიდის ეკლესიის რელიგიური თემის, არამედ ტერიტორიული თემის კრება კულტურის სახლში, რომელსაც ესწრებოდნენ სხვადასხვა აღმსარებლობის წარმომადგენლები, ანუ არა ზემოაღნიშნული ტაძრის მრევლი, აღნიშნავს პრეს-სამსახური. – მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, სულიწმიდის ეკლესიის რელიგიურ საზოგადოებაში ყველა წევრი დაფიქსირებულია და თემის არც ერთ წევრს არ მიუღია კრებაში მონაწილეობა.
ეპარქიამ აღნიშნა, რომ „მრევლის იურისდიქციის არჩევა რელიგიური თემის ექსკლუზიურ უფლებას წარმოადგენს და რეფერენდუმზე არჩევის საგანს არ წარმოადგენს“.
„ხაზს ვუსვამთ: „რელიგიური თემი“ და „ტერიტორიული თემი“ არ არის იდენტური ცნებები და ერთი მეორეს ვერ ჩაანაცვლებს! ადგილობრივი რეგისტრაციით („პროპისკა“) სხვა რელიგიური გაერთიანების წევრებს ან სასულიერო პირებს არ შეუძლიათ კრების მოწვევა და ასეთი გადაწყვეტილებების მიღება“, - წერს ხუსტის ეპარქიის პრესსამსახური.
სულიწმიდის ეკლესიის საზოგადოებამ 23 ივლისს გამართულ სამრევლო კრებაზე ერთხმად დაუჭირა მხარი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წევრად დარჩენას. მორწმუნეებმა თავიანთი გადაწყვეტილება ოქმში დააფიქსირეს და ამის შესახებ წერილობით აცნობეს ამიერკარპატის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს და რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის კულტურის დეპარტამენტის დირექტორს.
მეუ-ს წარმომადგენლების მიერ ყალბი ინფორმაციის გავრცელებასთან დაკავშირებით, საზოგადოება აპირებს დაუკავშირდეს სამართალდამცავ ორგანოებს.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მეუ-ს ახლად შექმნილი საზოგადოება ლვოვის რაიონის სოფელ ვიდნევში, სასამართლოს დახმარებით ცდილობს ტაძარი წაართვას უმე-ის მორწმუნეებს.