გოროდენკაში პოლიციამ დაარბია უმე-ს საზოგადოების სალოცავი კერძო სახლში
კერძო სახლში მოწყობილ სამლოცველოში უმე-ის მორწმუნეების შეხვედრის შესახებ გოროდენკას ხელისუფლებას აცნობეს ქალაქის "ყურადღებიანმა მაცხოვრებლებმა".
ივანო-ფრანკოვსკის ოლქის ქალაქ გოროდენკაში ადგილობრივმა ხელისუფლებამ პოლიციის დახმარებით შეაფერხა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის თემის ღვთისმსახურება, რომელიც ტარდებოდა კერძო სახლში. ამის შესახებ საკრებულოს პრესსამსახურში განაცხადეს.
მან აღნიშნა, რომ ხელისუფლებას "მოსკოვის საპატრიარქოს" მორწმუნეთა შეხვედრის შესახებ ქალაქის " ყურადღებიანმა მაცხოვრებლებმა" აცნობეს.
„საქალაქო საკრებულომ სასწრაფოდ მოახდინა რეაგირება და გამოიძახა სამართალდამცავი ორგანოები“, - აცხადებენ პრესსამსახურში. შემთხვევის ადგილზე პოლიცია მივიდა და შეაჩერა მცირე შეკრება.
მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ ვლადიმირ დიდის ქ. 63-ში, სადაც უმე-ის მორწმუნეები ლოცულობდნენ: "არსებობს კერძო სამკვიდრო, ეკლესიის შესახებ არავითარი ნებართვა და დოკუმენტი არ არის ნახსენები, სალოცავად გადაკეთებული ეს კერძო სახლი, არ არის რელიგიური შენობა".
„საქალაქო საკრებულომ მოამზადა შესაბამისი წერილი სამართალდამცავ უწყებებს, რათა მომავალში მსგავსი სიტუაციები თავიდან აიცილონ“, - აცხადებენ პრესსამსახურში.
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საკრებულოს დეპუტატებმა სხდომებზე არაერთხელ „მიიღეს გადაწყვეტილებები“ და მიმართეს პრეზიდენტს, უმაღლეს რადას, მინისტრთა კაბინეტს და საკონსტიტუციო სასამართლოს რელიგიური ორგანიზაცია „უმე-მს’’ აკრძალვის შესახებ. “
როგორც მჟკ იტყობინება, ივანო-ფრანკოვსკში ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის აღების შემდეგ, ქალაქის მერმა რუსლან მარცინკოვმა განაცხადა, რომ ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონი პირველი იყო უკრაინაში, რომელიც "სრულად განიწმინდა" უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან’’.