ჩერკასის რსა-მ ირკლიევში უმე-ის სამების საკათედრო ტაძარი მეუ-ში დაარეგისტრირა
მეუ-ს ჩერკასის ეპარქიის ხელმძღვანელმა ირკლიევში უკვე დანიშნა სოფლის საკათედრო ტაძრის ახალი "წინამძღვარი".
ჩერკასის რეგიონალურმა სამხედრო ადმინისტრაციამ სოფელ ირკლიევში უმე-ის სამების საკათედრო ტაძრის თემის წესდების ახალი ვარიანტი დაარეგისტრირა, რომლის მიხედვითაც მრევლი, სავარაუდოდ, გადავიდა მეუ-ში. რსა-ს ხელმძღვანელის იგორ ტაბურტსის ბრძანების ფოტოასლი, წესდების პირველი გვერდი და სხვა დოკუმენტები ფეისბუქზე მეუ-ს აქტივისტმა, ლინა ნაიდამ გამოაქვეყნა.
"კარგი სიახლე! ჩვენი წმინდა სამების საკათედრო ტაძარი ირკლიევში უკვე ოფიციალურად ეკუთვნის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებს, ვიმედოვნებთ, რომ გასაღების გადაცემა უახლოეს მომავალში მოხდება“, - წერს ნაიდა.
ხელახალი რეგისტრაცია განხორციელდა 2023 წლის 30 ივნისს „მრევლის განცხადების“ და 2 ივნისს გამართული „სამრევლო კრების“ ოქმის საფუძველზე.
აქტივისტმა ასევე გამოაქვეყნა მეუ-ს ჩერკასის ეპარქიის მეთაურის 24 ივლისის ბრძანებულება სამების საკათედრო ტაძრის „წინამძღვრად“ „დეკანოზი“ მიხაილ რომანიუკის დანიშვნის შესახებ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 2 ივნისს სოფელ ირკლიევის კლუბთან გაიმართა ღონისძიება, რომელსაც მისმა ორგანიზატორებმა სამების საკათედრო ტაძრის „რელიგიური თემის შეხვედრა“ უწოდეს. კრებაზე არ იყო მიწვეული ნამდვილი საეკლესიო საზოგადოება, რომელსაც ფიქსირებული წევრები ჰყავს.
ტაძრის წინამძღვარმა, არქიეპისკოპოსმა იოანე ზოლოტონოშამ განაცხადა, რომ „არავითარი ქმედება არ განხორციელებულა მრევლის კანონიკური იურისდიქციის შესაცვლელად“ და მორწმუნეებმა გააფრთხილეს რეგიონალური ადმინისტრაცია მათი მხრიდან „სოფლის მაცხოვრებლების ან ნებისმიერი სხვა შეხვედრების უკანონობაზე, რომლებსაც რელიგიურ საზოგადოებასთან დაკავშირებით არ შეიძლება ჰქონდეს არანაირი იურიდიული და ფაქტიური მნიშვნელობა“.
2023 წლის 31 მაისს გამართულ ლეგიტიმურ სამრევლო კრებაზე, საეკლესიო საზოგადოების წევრებმა ერთხმად დაადასტურეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრის და უმე-ის წმინდა სინოდის ერთგულება.