რმე-ში ისაუბრეს, როდის მისცემდნენ "უფრო კონკრეტულ შეფასებას" უმე-ის საბჭოს კრებას
ვოლოდიმირ ლეგოიდამ თქვა, რომ რმე მისცემს "უფრო კონკრეტულ შეფასებას" უმე-ის კრებას ფეოფანიაში "აქტიური საომარი მოქმედებების" დასრულების შემდეგ.
რმე მისცემს "უფრო კონკრეტულ შეფასებას და მიიღებს ზომებს" უმე-ის საბჭოს კრებას ფეოფანიაში "აქტიური საომარი მოქმედებების ფაზის დასრულების შემდეგ". ამის შესახებ რადიო "ვერას" ეთერში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მედიასთან ურთიერთობის სინოდალური განყოფილების ხელმძღვანელმა ვოლოდიმერ ლეგოიდამ განაცხადა.
მან აღნიშნა, რომ ოფიციალური შეფასებები, რომელიც რმე-მა მისცა საბჭოს გადაწყვეტილებებს, იყო "საკმაოდ ლმობიერი".
”და ჩვენ, რა თქმა უნდა, გამომდინარე იქიდან, რომ იმ სიტუაციაში, როდესაც აქტიური საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს, ძალიან რთულია რაიმე საბოლოო გადაწყვეტილებები მივიღოთ. და ალბათ, ჩვენ გვესმის, რომ მხოლოდ ამ ეტაპის დასრულების შემდეგ იქნება გარკვეული შეფასებები და გატარდება შესაბამისი ქმედებები“, - განაცხადა მან.
2022 წლის 27 მაისს ფეოფანიაში გაიმართა უმე-ის საბჭოს კრება, რომელზეც განიხილეს რუსული აგრესიის შედეგად წარმოშობილი საეკლესიო ცხოვრების საკითხები. საბჭოს შედეგების საფუძველზე, უმე-მ ცვლილებები შეიტანა ეკლესიის წესდებაში და გამოაცხადა სრული დამოუკიდებლობა.
როგორც მჟკ იტყობინება, კვიპროსის ეკლესიის, მორფიის მიტროპოლიტმა ნეოფიტმა განაცხადა, რომ ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები კანონიკურია.