რივნის რაიონში „აქტივისტებმა“ პოჩაევისკენ მიმავალი გზა გადაკეტეს
ვოლინის რაიონიდან პოჩაევის ლავრისკენ მიმავალ უმე-ს მრევლს, სოფელ დემიდოვკას შესასვლელთან მეუ-ს აქტივისტებმა ხის ბარიკადებით გზა გადაუკეტეს. ამის შესახებ ინფორმაციას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რივნის ეპარქიის პრესსამსახური ავრცელებს.
პრესსამსახური აღნიშნავს, რომ „აქტივისტებმა“ მოითხოვეს ადგილობრივი ხელისუფლების მხარდაჭერა: სოფლის საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა აკრძალა რელიგიური მსვლელობა დემიდოვის თემის ტერიტორიაზე.
„ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს ასეთი უფლებამოსილებები არ აქვთ“, - აღნიშნა დეკანოზმა ვასილი ნაჩაევმა, უმე-ის რივნის ეპარქიის იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა. „ბევრი კითხვა ჩნდება: ვინ დაუშვა ომის პირობებში გზებზე ბარიკადების აგება, იყო თუ არა ინფორმირებული სამართალდამცავი ორგანოები ამ ქმედების შესახებ?
მსვლელობის წევრებმა განაცხადეს, რომ აქტივისტებს შორის იყვნენ მეუ-ს „მღვდლები“ და სამხედრო პირების ნათესავები, მაგრამ არც ერთი „აქტივისტი“ არ ავლენდა პატივისცემას უკრაინის დამცველების დედების, ცოლებისა და დების მიმართ, რომლებიც მსვლელობაში მონაწილეობდნენ.
ეპარქიის პრესსამსახურმა აღნიშნა, რომ "მიუხედავად ზეწოლისა და დაბრკოლებებისა, მსვლე ლობის წევრები ვოლინიდან უკვე მიძინების პოჩაევის ლავრაში მივიდნენ, ისინი ლოცულობენ ყველა მათი მოწინააღმდეგისთვის და უსურვებენ სწრაფ სულიერ განკურნებას".
ადრე მჟკ-მ გამოაქვეყნა, რომ ხმელნიცკის და ვინიცის რეგიონების ხელისუფლებამ აკრძალა უმე-ის მორწმუნეების ტრადიციული რელიგიური მსვლელობა პოჩაევის ლავრაში.