უმე-ის წინამძღვარი ხელმძღვანელობდა სადღესასწაულო ლიტურგიას პოჩაევის ლავრაში
დღესასწაულში ათასობით მორწმუნე მონაწილეობდა. ფოტო: news.church.ua დღესასწაულში ათასობით მორწმუნე მონაწილეობდა. ფოტო: news.church.ua
სადღესასწაულო წირვას ათასობით მორწმუნე ესწრებოდა უკრაინის სხვადასხვა კუთხიდან.
2023 წლის 5 აგვისტოს, პოჩაევის ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაულზე, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ საზეიმო წირვა აღავლინა პოჩაევის ლავრას ფერისცვალების ტაძარში, ღვთისმშობლის სასწაულებრივი გამოსახულების პატივსაცემად. იუწყება news.church.ua.
უმე-ის წინამძღვარს ემსახურებოდნენ უმე-ის წმიდა სინოდის მუდმივი წევრები, ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტი აგაფანგელი, ხუსტისა და ვინოგრადოვის მიტროპოლიტი მარკი, უმე-ს საეკლესიო სასამართლოს თავმჯდომარე, კამიანეც-პოდოლისა და გოროდოკის მიტროპოლიტი თეოდორი, ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეტი, ტერნოპოლისა და კრემენეცკის მიტროპოლიტი სერგი, ნიკოლაევისა და ოჩაკოვის მიტროპოლიტი პიტირიმი, ბილა ცერკვისა და ბოგუსლავის მიტროპოლიტი ავგუსტინი, ხერსონისა და ტაურიდის მიტროპოლიტი იოანე, ჟიტომირისა და ნოვოგრად-ვოლინსკის მიტროპოლიტი ნიკოდიმი, უმანისა და ზვენიგოროდის მიტროპოლიტი პანტელეიმონი, ლვოვისა და გალიციის მიტროპოლიტი ფილი, კონოტოპისა და გლუხოვსკის მიტროპოლიტი რომანი, შუმის მთავარეპისკოპოსი იობი, არციზის მთავარეპისკოპოსი, ხოტინის არქიეპისკოპოსი, რივნესა და ოსტროჟსკის არქიეპისკოპოსი პიმენი, ირპენსკის ლავრის ეპისკოპოსი, ბოროდიანსკის ეპისკოპოსი მარკოზი, ნოვობუგსკის ეპისკოპოსი ბარნაბა, სკადოვსკის ეპისკოპოსი ბენიამინი, ლავრის სასულიერო პირები და მონასტრის სტუმრები წმინდა წოდებით უმე-ის სხვადასხვა ეპარქიებიდან.
ფერისცვალების ტაძარში ლოცულობდნენ უმე-ის მონასტრების წინამძღვრები. დღესასწაულში ათასობით მორწმუნე მონაწილეობდა უკრაინის სხვადასხვა კუთხიდან.
სახარების წაკითხვის შემდეგ მისმა უნეტარესმა სამწყსოს ქადაგებით მიმართა.
ლიტურგიის დროს მათ უკრაინის მიწაზე მშვიდობისთვის ილოცეს.
ლიტურგიის დასრულების შემდეგ დაიწყო ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ლოცვა. სასულიერო პირებმა და მორწმუნეებმა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ხელმძღვანელობით მსვლელობა გამართეს. ფოჩაევის სასწაულმოქმედი ხატი გადააბრძანეს მონასტრის მიძინების ტაძარში, სადაც ის ჩვეულებრივ დაბრძანებულია სამეფო კარების ზემოთ. იქ აღევლინა ღვთისმშობელს ლოცვა.
პოჩაევის ლავრის წინამძღვარმა, მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა მადლობა გადაუხადა წინამძღვარს მთავარპასტორული ვიზიტისა და ლოცვისთვის.
სამადლობელი სიტყვა ასევე წარმოთქვა ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტმა აგაფანგელმა. მისმა უნეტარესმა ყველას  მიულოცა დღესასწაული და სამწყსო დალოცა.