სასამართლომ კულტურის სამინისტროს მიერ კიევ-პეჩერის ლავრასთან ხელშეკრულების შეწყვეტა კანონიერად ცნო
კიევის ეკონომიკურმა სასამართლომ კანონიერად ცნო კულტურის სამინისტროს მიერ უმე-ის „კიევ-პეჩერის ლავრასთან“ ხელშეკრულების დარღვევა, იუწყება კულტურის სამინისტროს ვებგვერდი.
„ამგვარად, კიევის ეკონომიკურმა სასამართლომ უარი თქვა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის (მამაკაცთა მონასტერი) მოთხოვნის დაკმაყოფილებაზე. ამ რელიგიურ ორგანიზაციას სურდა გაეგრძელებინა რელიგიური შენობებისა და სხვა სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების გამოყენება“, - ნათქვამია ტექსტში.
კულტურის სამინისტროში აცხადებენ, რომ მათ სავარაუდოდ „შემოწმებისას გამოავლინეს უმე-სა და ნაკრძალს შორის დადებული ხელშეკრულების არაერთი დარღვევა, რაც მისი შეწყვეტის საფუძველი გახდა“.
უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო „მადლობას უხდის სასამართლოს საქმის ობიექტური განხილვისთვის და უკრაინელი ხალხის ინტერესებიდან გამომდინარე მიღებული გადაწყვეტილების გამო“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კულტურის სამინისტროს ყოფილი ხელმძღვანელის ტკაჩენკოს თქმით, ლავრა გმირთა პანთეონისთვის შესანიშნავი ადგილია.