აქტივისტი, რომელმაც კოხანოვსკაიას გაზი შეასხურა, ლავრაში ბერებს თავს დაესხა
აქტივისტი, რომელიც კიევ-პეჩერის ლავრაში ბერებს დაესხა თავს. ფოტო: spzh.news აქტივისტი, რომელიც კიევ-პეჩერის ლავრაში ბერებს დაესხა თავს. ფოტო: spzh.news
აქტივისტი, რომელიც რამდენიმე თვის განმავლობაში ქვემო ლავრასთან მიტინგზე გამოდიოდა, თავს დაესხა უმე-ის იეროდიაკონს და არქიმანდრიტს.
2023 წლის 15 აგვისტოს, კაცმა, რომელმაც მანამდე გაზი შეასხურა უფლებადამცველ ვიქტორია კოხანოვსკაიას, თავს დაესხა იეროდიაკონ ტიტუსს და უმე-ის  არქიმანდრიტს, კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიაზე. ამის შესახებ მჟკ-ს მონასტრის დაზარალებულმა ბერმა აცნობა.
მისი თქმით, დაახლოებით 20:00 საათზე აქტივისტი მივარდა ლავრას ძმებთან, დაიწყო ბიძგვა და შეურაცხყოფა მიაყენა ერთ-ერთ ადგილობრივს.
კონფლიქტის ადგილზე მივიდა მამა ტიტუსი და აქტივისტს სიმშვიდისკენ მოუწოდა.
იეროდიაკონის თქმით, ამ დროს თავდამსხმელი მას უკნიდან მიუახლოვდა და ფეხებში დაარტყა.
„დამნაშავე პოლიციამ მაშინვე დააკავა. მთხოვეს განცხადების დაწერა. ვინაიდან მხოლოდ მსუბუქი დაზიანებები მქონდა, პოლიცია ესაუბრა თავდამსხმელს და გაათავისუფლა“, - ამბობს იეროდიაკონი.