რეზერვმა კსას-ის სტუდენტებსა და მასწავლებლებს ლავრაში შესვლა აუკრძალა
კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია. ფოტო: religions.unian.ua კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია. ფოტო: religions.unian.ua
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის ხელმძღვანელობა კიევის სასულიერო სკოლების სტუდენტებს, მასწავლებლებს და თანამშრომლებს მონასტრის „ვიზიტორებად“ მიიჩნევს და მათ იქ ყოფნას უკრძალავს.
"კიევ-პეჩერის ლავრის" ეროვნული ნაკრძალის ადმინისტრაციამ აუკრძალა მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლა სტუდენტებს, მასწავლებლებს და კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის სხვა თანამშრომლებს. ეს განხილულია რეზერვის გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებლის მაქსიმ ოსტაპენკოს სამოქმედო წერილში,რომლითაც მიმართა კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს. წერილის ასლი Lavra Live Telegram-ის არხმა გამოაქვეყნა.
ოსტაპენკო წერს, რომ „კორპუსების დასალუქად კომისიის მუშაობისთვის ხელის შეშლის არაერთი შემთხვევის მიუხედავად“, რეზერვმა 2023 წლის 11 აგვისტოდან სპეციალური ბრძანებით დახურა ქვემო ლავრის ტერიტორია ვიზიტორებისთვის და ასევე „შეადგინა განრიგი ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე მხოლოდ მღვდლების, ბერებისა და მომსახურე პერსონალის შესასვლელად“ და მათი სატრანსპორტო საშუალებების შემოსვლა/გასვლისთვის.
ნაკრძალსა და სასულიერო აკადემიას არ აქვთ საკონტრაქტო ურთიერთობა სასულიერო აკადემიის საქმიანობასთან ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე და შენობებში, აგრეთვე მისი სტუდენტების, მასწავლებლებისა და თანამშრომლების იქ ყოფნის თაობაზე“, - ნათქვამია წერილში. „ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, რეზერვი ვერ აძლევს ნებართვას სასულიერო აკადემიის სტუდენტებს, მასწავლებლებსა და თანამშრომლებს, რადგან ისინი ითვლებიან სტუმრებად, რომელთა შესვლა, რეზერვის ხელმძღვანელობის ბრძანებით, აკრზალულია ქვედა ლავრის ტერიტორიაზე. ”
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორმა, მთავარეპისკოპოსმა სილვესტერმა უარყო კულტურის სამინისტროს ბრალდებები, რომ მონასტერმა თითქოს უკანონოდ გადასცა ლავრას შენობები კიევის სასულიერო აკადემიასა და სკოლას.