მეუ-ს აქტივისტებმა პოლტავის ოლქის ქალაქ ლოხვიცში უმე-ს ხარების ტაძრის მიტაცება სცადეს
პოლტავის სსა-ის უფროსის განკარგულებით, უმე-ს ხარების სამრევლო ლოხვიცში რეიდერული კრების გადაწყვეტილებების საფუძველზე გადაარეგისტრირეს მეუ-ში.
2023 წლის 21 აგვისტოს მეუ-ს აქტივისტებმა პოლტავის ოლქის ქალაქ ლოხვიცში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის მიტაცება სცადეს. ამის შესახებ იუწყება უმე-ს კრემენჩუგის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
უწყებაში ნათქვამია, რომ დუმენკოს მომხრეებს „სურდათ ტაძარში შესვლა, მაგრამ მორწმუნეებმა წინააღმდეგობა გაუწიეს, მათ არ სურდათ თავიანთი სიწმინდე დაეთმოთ მათთვის, ვისაც არანაირი მონაწილეობა არ მიუღია ტაძრის აღდგენაში და მისი მრევლიც კი არ არის“.
პრეს-სამსახურმა აღნიშნა, რომ ზაფხულის დასაწყისში „აქტივისტების“ ვლადიმერ ზინჩენკოს, ელიზავეტა საჩურასი და „სვობოდადან“ ქალაქის საბჭოს დეპუტატების ანატოლი ბილანისა და ნიკოლაი გოლინკოს ინიციატივით ლოხვიცში ადგილობრივი მოსახლეობის კრება ჩაატარეს, სადაც მრევლის დაუკითხავად ხარების ტაძარი მეუ-ში „გადაიყვანეს“ და „აირჩიეს“ მრევლის ახალი „თავი“. პოლტავის საოლქო სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის დიმიტრი ლუნინის 2 აგვისტოს განკარგულებით, ხარების მრევლი მეუ-ში გადაარეგისტრირეს.
„ამრიგად, <...> ხდება უკრაინის კანონების პირდაპირი დარღვევა და ტაძრის რეიდერული მიტაცება“, - აღნიშნეს ეპარქიაში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, პოლტავის ოლქის სოფელ გარკუშინცაში მეუ-ს აქტივისტები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლს წმინდა დიდმოწამე ბარბარეს ტაძარს ართმევენ.