კსას გადადის კიევის გოლოსევსკის მონასტერში
სემინარები და კსას-ს თანამშრომლები კიევ-პეჩერსკის ლავრიდან გადადიან კიევის პოკროვსკის გოლოსეევსკის მონასტერში.
კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია კიევ-პეჩერის ლავრიდან გადადის კიევში, უმე-ის გოლოსევსკის მონასტერში. ამის შესახებ უმე-ის სპიკერმა, დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა თავის Telegram-არხზე დაწერა.
მამა ნიკოლოზმა სინანული გამოთქვა სემინარიელების გადასახლების გამო, მაგრამ აღნიშნა, რომ ასეთი ნაბიჯები ხშირად ქრისტიანის გზაზე მეტყველებს.
მღვდელმა მოსწავლეებს მოუწოდა არ ინერვიულონ, გააგრძელონ მუშაობა და დინამიურად განავითარონ ქრისტიანული და საეკლესიო ცხოვრება ახალ ადგილას.
„მნიშვნელოვანია არა კედლები ან შენობა, არამედ ხალხი. ქრისტიანობა წარმოიშვა როგორც საზოგადოება, როგორც ადამიანთა საზოგადოება, კედლების გარეშე და შენობების გარეშე. ვფიქრობ, რომ უფალი პერიოდულად გვახსენებს ამას ისტორიაში, როდესაც ის საშუალებას აძლევს ზოგიერთ გარე ძალებს გაანადგურონ ან დაიპყრონ ეკლესიები, ან განდევნონ ქრისტიანები იქიდან“, - თქვა მან.
კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის ერთ-ერთმა სემინარიელმა განუცხადა მჟკ-ს, რომ გოლოსევსკის მონასტერში სასულიერო სკოლებისა და სემინარიელების საჭიროებისთვის უკვე გამოყოფილია საცხოვრებელი და სასწავლებელი შენობა, ასევე აკადემიური ეკლესია.
მან ასევე აღნიშნა, რომ სემინარიის 1-ლი და მე-2 კლასები გოლოსეევოში 27 აგვისტომდე უნდა გადავიდნენ, ხოლო მე-3, მე-4 კლასები და აკადემია - 9 სექტემბრამდე.
წყაროს ცნობით, გადაადგილების გადაწყვეტილება კსას-ის ხელმძღვანელობამ მიიღო კულტურის სამინისტროს წერილის გამო, რომელშიც სემინარიელები და სასულიერო სასწავლებლების თანამშრომლები გაიგივებულნი იყვნენ ლავრის „ვიზიტორებთან“ და აეკრძალათ მონასტრის ტერიტორიაზე ყოფნა.