კულტურის სამინისტრომ კსას-ის მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს ლავრაში შესვლა ოფიციალურად აუკრძალა
კულტურის სამინისტრომ ოფიციალური წერილში კსას-ის მასწავლებლები და მოსწავლეები ლავრას ვიზიტორებთან გააიგივა და მათ მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლა აუკრძალა.
კულტურის სამინისტრომ ოფიციალურად აუკრძალა კიევის სასულიერო სემინარიისა და აკადემიის მასწავლებლებსა და სტუდენტებს კიევ-პეჩერის ლავრაში შესვლა და დარჩენა, სადაც საგანმანათლებლო შენობებია განთავსებული, იუწყება კსას-ის ვებგვერდი.
ბრძანება კულტურის სამინისტრომ გამოაქვეყნა წერილში, რომელსაც ხელს აწერს კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი როსტისლავ კარანდეევი.
2023 წლის მარტში სახელმწიფოსა და კიევ-პეჩერის ლავრას შორის შეთანხმების ცალმხრივი შეწყვეტის შემდეგ, კსას-ის რექტორმა, არქიეპისკოპოსმა სილვესტერმა არაერთხელ მიმართა სხვადასხვა ინსტანციას, რათა თავიდან აეცილებინა კიევის სასულიერო სკოლების დახურვა.
თუმცა, როდესაც 2023 წლის 11 აგვისტოს ნაკრძალმა ჩაკეტა ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე შესასვლელი ყველა მნახველისთვის, კსას-ის შენობებთან წვდომა ასევე აიკრძალა ყველა მასწავლებლისთვის, სტუდენტისთვის და თანამშრომლისთვის.
კსას-ის პრესსამსახური იუწყება, რომ იმავე დღეს რექტორმა „უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს, უკრაინის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს გაუგზავნა წერილი რეზერვსა და აკადემიას შორის სამართლებრივი ურთიერთობის დასაბუთების, ასევე მოთხოვნა, განიხილონ კსას-ის შენობებთან შეუფერხებელი წვდომის შესაძლებლობა სტუდენტებისთვის, მასწავლებლებისთვის და სამუშაო პერსონალისთვის.
აკადემიისადმი მიწერილ გზავნილში კულტურის სამინისტროს მოვალეობის შემსრულებელმა რ. კარანდეევმა რეზერვს გაუგზავნა 2023 წლის 17/08/2023 წერილი, სადაც კიევის სასულიერო სასწავლებლების მასწავლებლები, სტუდენტები და თანამშრომლები გაიგივებულია ლავრის ვიზიტორებთან და მათ ეკრძალებათ აკადემიის შენობებსა და მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლა.
2023 წლის 19 აგვისტოს, კსას-მ კიდევ ერთი წერილი გაუგზავნა წინა ადრესატებს, სადაც მიუთითებდა მასწავლებლების, სტუდენტებისა და თანამშრომლების ლავრაში სტუმრის სტატუსის უკანონობაზე და ასევე შეიცავდა ახალ მოთხოვნას მათთვის კიევის სასულიერო სასწავლებელში შეუფერხებელი წვდომის უზრუნველყოფის შესახებ.
„თუმცა, საპასუხოდ, კულტურის სამინისტროდან მიიღეს წერილი, რომ მათი პოზიცია უცვლელი დარჩა - კიევის სასულიერო სასწავლებლების მასწავლებლები, სტუდენტები და თანამშრომლები განიხილება როგორც ლავრის ვიზიტორები და, შესაბამისად, მათ ეკრძალებათ მონასტრისა და აკადემიის შენობებში შესვლა“, - ნათქვამია კსას-ის ტექსტში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ კიევის სასულიერო აკადემია და სემინარია გადადიოდა კიევის გოლოსევსკის მონასტერში.