ფანარი ხელს უწყობს დიალოგს ქრისტიანობას, იუდაიზმსა და ისლამს შორის - ბართოლომეო
პატრიარქი ბართოლომეო მიიჩნევს, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო წამყვან როლს ასრულებს ქრისტიანთაშორის და რელიგიათაშორის დიალოგში.
2023 წლის 29 აგვისტოს კონსტანტინოპოლის ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ბართოლომეომ განაცხადა, რომ ფანარი წამყვან როლს თამაშობს ქრისტიანობის დიალოგის ხელშეწყობაში იუდაიზმთან და ისლამთან, იუწყება ვებგვერდი fosfanariou.gr.
კონფერენციის „პარტნიორობა მოქმედებაში: ერთი დედამიწისკენ, ერთი ოჯახის, ერთი მომავლისკენ“ მონაწილეებთან შეხვედრისას პატრიარქმა ბართოლომეომ ისაუბრა „ქრისტიანული ღირებულებების, როგორც თანამედროვე გლობალური გამოწვევების გადაჭრის ეფექტურ საშუალებაზე“.
„ეს არის ჩვენი მუშაობის და მისიის ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილი თანამედროვე მსოფლიოში, სადაც ხელს ვუწყობთ ქრისტიანთაშორის და რელიგიათაშორის დიალოგს, რელიგიურ შემწყნარებლობას, რელიგიურ თავისუფლებას და სოლიდარობის კულტურას დაბნეულობის, განხეთქილებისა და ომის დროს“, - თქვა ფანარის უფროსმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო "წამყვან პოზიციას იკავებს ქრისტიანთაშორისი დიალოგის განვითარებაში, ისევე როგორც ქრისტიანობასა და ორ სხვა მონოთეისტურ რელიგიას - იუდაიზმს და ისლამს შორის დიალოგის განვითარებაში".