გერმანიაში მშობელს მეურვეობას ჩამოართმევენ, თუ შვილის სქესის შეცვლას შეეწინააღმდეგება
გერმანელ მშობლებს, რომლებიც კატეგორიულად უარყოფენ ბავშვის გენდერულ იდენტობას, ასევე შეიძლება ჩამოერთვათ მშობლის უფლებები.
გერმანიამ მიიღო „თვითგამორკვევის კანონი“, რომელიც ბავშვებს უფლებას აძლევს ოფიციალურად შეცვალონ სქესი მშობლების ნების საწინააღმდეგოდ, იუწყება apollo-news.net.
კანონის მიხედვით, მშობლებს, რომლებიც უარს იტყვიან შვილის სქესის შეცვლაზე, შეიძლება ჩამოერთვათ მშობლის უფლება.
14 წლიდან ბავშვებს შეუძლიათ სქესის შეცვლა. თუ მშობლები ამას არ ეთანხმებიან, მაშინ „ოჯახის სასამართლო ცვლის თანხმობას“, წერს გაზეთი.
ასევე, „საოჯახო სასამართლოს“ აქვს უფლება ჩამოართვას მშობელს მეურვეობა „თუ ის, მეორე მშობლისგან განსხვავებით, არ ეთანხმება შვილის სქესის შეცვლას“.
გარდა ამისა, „თუ მშობელი კატეგორიულად უარყოფს ბავშვის გენდერულ იდენტობას“, მას ასევე შეიძლება ჩამოერთვას მშობლის უფლებები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ესპანეთში გაამარტივეს სქესის კანონიერი ცვლილება და აბორტის ხელმისაწვდომობა 16 წლიდან.