უუს-მ უმე-ის ოვრუჩის ეპარქიის მღვდელს ეჭვმიტანილის ოქმი გადასცა
SBU-ს ცნობით, მღვდელი მორწმუნეებს ურიგებდა ბეჭდურ მასალას, რომელიც „შეურაცხყოფს უკრაინელების რელიგიურ გრძნობებს“.
2023 წლის 2 სექტემბერს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა ეჭვმიტანილად სცნო უმე-ის ოვრუჩ-კოროსტენის ეპარქიის მღვდელი, იუწყება დეპარტამენტის ტელეგრამ-არხი.
უშიშროების სამსახურმა თქვა, რომ ეროვნულ პოლიციასთან ერთად მან მოახერხა „მტკიცებულების შეგროვება უმე-ის ოვრუჩ-კოროსტენის ეპარქიის ეკლესიის წინამძღვრის წინაარმდეგ, რომელიც აღძრავდა რელიგიურ სიძულვილს“.
გამოძიების თანახმად, სასულიერო პირი, სავარაუდოდ, "მასობრივად ავრცელებდა კრემლის მხარდამჭერ ბროშურებს ჟიტომირის რეგიონის რელიგიური თემის მღვდლებსა და მრევლს შორის".
SBU-ს პრესსამსახურის ცნობით, „ბეჭდური მასალის ტექსტები შეურაცხყოფდა უკრაინელების რელიგიურ გრძნობებს, ამცირებდა სხვა სარწმუნოების მორწმუნეთა შეხედულებებს და მათ მიმართ მტრულ განწყობას აყალიბებდა“.
უსაფრთხოების სამსახური ასევე იტყობინება, რომ სასულიერო პირი ავრცელებდა ლიტერატურას „მიტროპოლიტის მითითებით, რომელსაც SBU-მ უკვე წარუდგინა ეჭვმიტანილის ოქმი უკრაინის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების გამო“.
უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა „კამპანიის მასალები“ 2022 წლის გაზაფხულზე, ასევე 2023 წლის ივნისში, უმე-ის ადგილობრივი ეპარქიის ტერიტორიაზე ჩხრეკისას აღმოაჩინეს.
SBU-ს ცნობით, „ექსპერტიზამ დაადასტურა, რომ ამოღებული პროდუქტები შეიცავს პროვოკაციულ განცხადებებს მღვდლების, მორწმუნეების და სხვა სარწმუნოების მხარდამჭერების შესახებ“.
განცხადებაში ასევე ნათქვამია, რომ „ზოგიერთი ბროშურის შინაარსი პოპულარიზაციას უწევდა კრემლის „ხედვას“ უკრაინის სახელმწიფოებრიობის ისტორიაზე“.
ამის საფუძველზე ტაძრის წინამძღვარი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის 2 ნაწილში და 28-ე მუხლის მე -2 ნაწილში ეჭვმიტანილად სცნეს(თანამდებობის პირის მიერ და წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ წინასწარ განზრახული ქმედებები, რომლებიც მიზნად ისახავს ეთნიკური და რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას, ეროვნული პატივის, ღირსების და მოქალაქეების გრძნობების შეურაცხყოფას მათ რელიგიურ შეხედულებებთან დაკავშირებით).
ამ დროისთვის გამოძიება „დანაშაულის“ ყველა გარემოების დადგენისა და „დამნაშავეების“ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით მიმდინარეობს.