მიტროპოლიტმა იონათანმა ისაუბრა პოლიციის ჩინოვნიკისგან გარიგების შეთავაზებაზე
ტულჩინის მიტროპოლიტმა იონათანმა თქვა, რომ მან მიიღო "უცნაური შეთავაზება გარიგების შესახებ კიევის პოლიციის მაღალჩინოსნისგან, ამ უკანასკნელის კურიერის მეშვეობით". ამის შესახებ ტულჩინის ეპარქიის ვებგვერდი იტყობინება.
მიტროპოლიტის თქმით, ოფიციალური კურიერმა გადასცა, "რომ სათანადო "ურთიერთგაგების’’ შემთხვევაში კიევში მის უფროსთან პირად შეხვედრაზე ,,მის საქმეზე სასამართლო პროცესი შეიძლება არც შედგეს". როგორც ეპარქიის პრესსამსახურში განაცხადეს, „სად და რა სასამართლო არ შეიძლება შედგეს, კურიერს არ დაუკონკრეტებია“.
მიტროპოლიტმა იონათანმა ეპარქიის სასულიერო პირებს გაუმხილა ასეთი შეთანხმების გეგმის შესახებ, რომელმაც „სრული ნდობა გამოუცხადა მათ მმართველ ეპისკოპოსს“.
ეპარქიის პრესსამსახურმა გაიხსენა, რომ „ვინიცის საქალაქო სასამართლომ, დაცვის მხარის მიერ წარმოდგენილი აშკარა ფაქტების საწინააღმდეგოდ, რომლებმაც ოფიციალური გაყალბების ფაქტი დააფიქსირეს: ე.წ. ნივთიერი მტკიცებულებების დანაშაულებრივი დადება - ბუკლეტები მეტროპოლიტის საცხოვრებელში და კომპიუტერში არსებული სამი ფაილი ბროშურებით, რომლებიც ადრე ამოიღო გამოძიებამ, მიტროპოლიტ ჯონათანს მოულოდნელად მიესაჯა (დ. 1949 წ.) 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა.
მიტროპოლიტი ჯონათანი დარწმუნებულია, რომ „ვინიცას საქალაქო სასამართლოს არასწორმა, მიკერძოებულმა განაჩენმა ძლიერი დარტყმა მიაყენა ხალხის ნდობას უკრაინის სამართლებრივი სისტემის მიმართ“. ეპისკოპოსი იმედოვნებს, რომ სააპელაციო სასამართლო „გამოასწორებს პირველადი სასამართლოს ალბათ იძულებით შეცდომას, დაეყრდნობა ამ სასამართლოში ადრე დაფიქსირებულ ფაქტებს და არა პროკურატურის ვარაუდებს“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ტულჩინის მიტროპოლიტი ამბობს, რომ მისი სიცოცხლე და ჯანმრთელობა საფთხის ქვეშაა.