ლავრამ კომენტარი გააკეთა ლოტიშის უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციაში მიცემულ ინტერვიუზე
მონასტერში აღნიშნავენ, რომ აბრაამ ლოტიშმა „დაარღვია სამღვდელო ფიცი და აგრძელებს ლავრასთვის ტალახის სროლას, სადაც მან ღმერთს ბერობა აღუთქვა“.
კიევ-პეჩერის ლავრაში უარყვეს, მონასტრის ყოფილი მკვიდრის, ამჟამად ,,მონასტრის მმართველის მოვალეობის შემსრულებლის’’ აბრაამ ლოტიშის მანიპულაციური განცხადებები, რომელიც მან გადაცემა "სქემა"-სთვის მიცემულ ინტერვიუში გააკეთა. ინტერვიუ ჩაწერილია უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციაში, რომელიც დალუქულია ეროვნული ნაკრძალის ადმინისტრაციის მიერ.
მონასტრის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ კომენტარში ხაზგასმულია, რომ ლავრის ყოფილი ბერის ინტერვიუ „შეიცავს ცრუ განცხადებებს, ფაქტების დამახინჯებას და კიევ-პეჩერის ლავრის არქიმადრიტის, უნეტარესი კიევის მიტროპოლიტი ონუფრის და მონასტრის ძმების მიმართ ცილისწამებას“.
"განცხადებები მონასტერში "მტრის აგენტების", "რუსი აგენტების" არსებობის შესახებ აბსურდულია, რადგან ომის პირველ თვეშიც კი <...> კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიას მკაცრად აკონტროლებდნენ უკრაინის უშიშროების სამსახურის და სხვა უწყების თანამშრომლები, რომლებიც რეგულარულად ახორციელებდნენ ლავრის ტერიტორიის შემოწმებას, - აღნიშნეს მონასტერში. - აქვე შეგახსენებთ, რომ ლავრაში ომის პირველ კვირებში ყველა საცხოვრებელ კორპუსში დასახლდნენ კიეველები, რომლებმაც დედაქალაქი ვერ დატოვეს. იმ დღეებში ლავრაში უამრავი მოხალისე მოდიოდა საკვებისთვის. ეს ხალხი არქიმანდრიტი აბრაამისთვის ალბათ ყველა უცნობი ადამიანი იყო, როგორც ის თავის ინტერვიუში იხსენებს.
მონასტრის მაცხოვრებლები იხსენებენ, რომ „კიევ-პეჩერის ლავრა უკრაინის ტერიტორიაზე რუსეთის ფედერაციის სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დაწყებიდანვე აქტიურად იყო ჩართული ჰუმანიტარული და მატერიალური დახმარების გაწევაში, იყო დონორთა სისხლის შეგროვების ვიზიტორთა ჯგუფების მიღების ადგილი“.
„ომის დაწყების პირველივე დღიდან კიევის სასულიერო აკადემიამ, რომელიც ბოლო დრომდე მონასტრის ტერიტორიაზე იყო განთავსებული, საკუთარი სურსათის საწყობები მოხალისეებს გადასცა გამოსაყენებლად ტერიტორიული თავდაცვისა და კიევის, ჩერნიგოვის, სუმის, ხარკოვის რეგიონის დაზარალებული მოსახლეობისთვის. ამ დახმარების შეძენისა და განაწილების პუნქტი იყო ლავრას აღდგომის ეკლესიის ეზო, რომელიც გარკვევით ჩანდა მონასტრის ყოფილი მკვიდრის არქიმანდრიტ აბრაამის (ლოტიშის) საკნიდან, რომელსაც არასოდეს გამოუხატავს სურვილი, თუნდაც ტვირთის ჩატვირთვა/გადმოტვირთვაში მიეღო მონაწილეობა და ამით გამოეხატა თავისი პატრიოტიზმი, რომელზეც საუბრობს ინტერვიუში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მათ ასევე გაამახვილეს ყურადღება იმ ფაქტზე, რომ 2022 წლის აღდგომის წინა დღეს, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ლოცვა-კურთხევით, უმე-ის სასულიერო პირები გაემგზავრნენ მარიუპოლში, რათა გაეთავისუფლებინათ უკრაინის დამცველები. ამ დელეგაციაში შედიოდა ლავრის 10 წარმომადგენელი, მაგრამ მათ შორის „რატომღაც არ იყო არქიმანდრიტი აბრაამი, რომელსაც არ შეეძლო არ სცოდნოდა ეკლესიის ამ ინიციატივის შესახებ როგორც მონასტრის მკვიდრს, როგორც მონასტრის სულიერი საბჭოს მესამე წევრს. მას საშუალება ჰქონდა გამოეჩინა თქვენი პატრიოტიზმი.
ბერები აღნიშნავენ, რომ ლოტიში, „რომელიც უსაფუძვლოდ ადანაშაულებს ლავრის მთელ იერარქიას ეკლესიისა და სახელმწიფოს მიმართ მტრული პოლიტიკური იდეების პროპაგანდაში, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ბოლო დრომდე ის თავად იყო მათ შორის და ეკავა მოწინავე თანამდებობა“.
მონასტერში ხაზგასმით აღნიშნავენ, რომ "ტური" უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციაში, რომელიც ლოტიშმა მოაწყო ჟურნალისტებისთვის, მანიპულაციური ხასიათის იყო.
„უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის რეზიდენციის კერძო რეზიდენციად დემონსტრირება არის ღია მანიპულაცია კიევ-პეჩერის ლავრის წმინდა არქიმანდრიტის სახელის დისკრედიტაციის დაუფარავი მიზნით. No70 შენობა არასოდეს გამოუყენებია უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრის საცხოვრებლად, რადგან ის ცხოვრობს ფეოფანიის მონასტრის ტერიტორიაზე. ეს შენობა იყო ეკლესიის მეთაურის სამუშაო რეზიდენცია, სადაც განთავსებული იყო სალოცავი, წინამძღვრის ოფისი, მისაღები ოთახი, სამდივნოს ოფისი, ჯილდოსა და პროტოკოლის განყოფილებები, პრესსამსახურის ოფისი. ნათქვამია კომენტარში.
მისი ავტორების თქმით, ლოტიში მანიპულირებს ფაქტებით მაშინაც კი, როდესაც საუბრობს რუსი სამხედრო ტყვეების რეზიდენციაში ვიზიტზე: „პირველ რიგში, ეკლესიის წინამძღვარი მუდმივად ლოცულობს უკრაინის დამცველებისთვის. მეორეც, სამხედრო ტყვეების ვიზიტი ჩვენი სახელმწიფოს უძველეს სალოცავში იყო ჟურნალისტ ვლადიმერ ზოლკინის ინიციატივა, შეთანხმებული იყო შესაბამის სახელმწიფო სამსახურებთან და სამართალდამცავ ორგანოებთან, მაგრამ არა ლავრას ხელმძღვანელობასთან ან ეკლესიის წინამძღოლთან. მესამე, ვიზიტის დროს, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი არა მხოლოდ ესაუბრა მოყვანილ სამხედრო ტყვეებს, არამედ პირდაპირ მიუთითა მათი ქმედებების დანაშაულებრივობაზე უკრაინასა და მის მაცხოვრებლებთან მიმართებაში.
„სამწუხაროა, რომ წმინდა მონასტრის ყოფილმა მკვიდრმა სამღვდელო ფიცი დაარღვია და აგრძელებს ლავრასთვის ტალახის სროლას, სადაც მან ღმერთს აღთქმა მისცა“, - წერენ მონასტერში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 6 ივლისს, დილით, ნაკრძალის წარმომადგენლებმა, პოლიციის ხელშეწყობით, გატეხეს უმე-ის წინამძღვრის რეზიდენციის კარები კიევ-პეჩერის ლავრაში, შემდეგ კი დალუქეს. 14 აგვისტოს აბრაამი ლოტიშმა გახსნა ნაკრძალის ბეჭდები და რეზიდენციაში შევიდა მეუ-ს სასულიერო აკადემიის ათეულ სტუდენტთან ერთად, რომლებმაც შენობიდან გაიტანეს უმე-ის კუთვნილი ავეჯი.