უმე-ის ჩერკასის ეპარქიამ პრეზიდენტს მიტროპოლიტი თეოდოსის გათავისუფლებისკენ მოუწოდა
მორწმუნეებმა განაცხადეს, რომ ისინი აღიქვამენ თავიანთი ეპისკოპოსის დევნას "როგორც ჩერკასის რეგიონის ათასობით სამწყსოს სასამართლო განხილვას".
უმე-ის ჩერკასის ეპარქიის სასულიერო პირებმა, მონაზვნებმა და საერო პირებმა გამოაქვეყნეს ღია მიმართვა პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის, მთავრობის სხვა წარმომადგენლებისა და მოსამართლეებისადმი, სადაც მოუწოდებენ შეწყვიტონ ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსის დევნა.
მიმართვაში აღნიშნულია, რომ „ამ სამყაროს ძლევამოსილნი დაადგნენ სახიფათო გზას ჩვენი ხალხის სწორსა და არასწორად, მეგობრებად და მტრებად, პატრიოტებად და არაპატრიოტებად დაყოფით“.
„როგორც ადრე, ისე თანამედროვე დროში, ქრისტეს ეკლესია გახდა „არა ჩვენი“ და „უცხო“, - აღნიშნავს ეპარქია. - ჩვენთვის, როგორც მორწმუნეებისთვის, ეს გასაკვირი არ არის. ეს ითქვა ორი ათასი წლის წინ: "თუ ქვეყანას სძულხართ, იცოდეთ, რომ მე მომიძულა უწინ. ამ ქვეყნისანი რომ იყოთ, ქვეყანას ეყვარებოდა თვისნი; მაგრამ რაკი ამ ქვეყნისანი არა ხართ, არამედ მე გამოგარჩიეთ ქვეყნისაგან, ამიტომაც სძულხართ ქვეყანას." (იოანე 15:18-19). და არა მხოლოდ ნათქვამია, არამედ ეკლესიამ თავისი მიწიერი არსებობის განმავლობაში განიცადა ამ სამყაროს მთელი სიძულვილი და დევნა. და ის გადარჩა!
მიმართვის ავტორების თქმით, „მაღალი იერარქიის ბევრ სასულიერო პირს კარგად ახსოვს ის დრო, როცა გვდევნიდნენ, გამცირებდნენ, გსჯიდნენ, ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში გამოგკეტავდნენ მორწმუნეობის გამო“ და „დღეს ისევ იგივე მეთოდებია: მოტყუება, სიცრუე, დენონსაციები, სამართლებრივი დევნა“.
„გახსოვდეთ: რაც უფრო მეტად დევნით ქრისტეს ეკლესიას, მით უფრო გაძლიერდება იგი, რაც უფრო მეტ სიცრუეს, შეურაცხყოფას, ცილისწამებას მიაყენებთ ეკლესიას, მით უფრო წმინდა და წმინდა აღდგება იგი. ჩვენ, მორწმუნე ადამიანებს, დღეს ქვეყნიერების მაცხოვრის სიტყვები გვაძლიერებს: ,,ეს გითხარით, რათა მშვიდობა გქონდეთ ჩემში. ჭირი არ დაგელევათ ამ ქვეყნად, მაგრამ გამხნევდით: მე ვძლიე ქვეყანას.’’ (იოანე 16,33). და ჩვენი გამარჯვება არის ის, რომ ჩვენ გვდევნიან, განგვსჯიან, დაგვცინიან და ვლოცულობთ მათთვის, ვინც ამას აკეთებს. გვცემენ, გვფურთხებენ, გვაგინებენ - და ვაკურთხებთ მათ. ჩვენთან ღამით მოდიან ჩხრეკით, უროთი, ლომით, ქვებით, რათა მიიტაცონ ჩვენი ეკლესიები, ჩვენი სიწმინდეები, მაგრამ მათ არ შეუძლიათ ჩვენი სულის წაღება. შეუძლიათ აგვიკრძალონ, მაგრამ რწმენას ვერ მოგვპარავენ გულიდან“, - წერენ მართლმადიდებლები ჩერკასის რეგიონებიდან.
მათ მიტროპოლიტ თეოდოსის სასამართლო პროცესს უწოდეს „უახლესი სინედრიონი“ და განაცხადეს, რომ ჩერკასის ეპარქიის სასულიერო პირები, ბერები და მონაზვნები, სამღვდელოება და საერო პირები „თავიანთ მმართველ ეპისკოპოსთან ერთად არიან“.
„ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ხელისუფლების მცდელობა განხორციელდეს ზეწოლა ჩერკასის ეპარქიის მორწმუნეებზე, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრავალ ერთგულ შვილზე, მათი დაშინების მცდელობაა. თაღლითების ჩვენებები და „მტკიცებულებები“ გამოგონილი და უსაფუძვლო მიგვაჩნია. ჩვენ აღვიქვამთ ამ განსაცდელს მიტროპოლიტზე, განსაცდელად ყველა ჩვენგანზე, ათასობით ჩერკასის სამწყსოზე. როცა ეპისკოპოსს განსჯით, ჩათვალეთ ეს ჩვენი ყველას განსჯაა! თუ გინდათ მისი დაპატიმრება, ჩვენთვისაც მოამზადეთ საკნები! <...> ყველა განსაცდელში ჩერკასის რეგიონის მორწმუნეები იქნებიან თავიანთ მთავარმოძღვართან ერთად“, - ხაზგასმით წერენ მიმართვის ავტორები.
სიტყვით მიმართეს პრეზიდენტს და მოუწოდეს მას "გასცეს ბრძანება, დაუყოვნებლივ შეწყდეს ხელოვნურად შეთხზული სისხლის სამართლის საქმე ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ და გაათავისუფლოს მთავარპასტორი პატიმრობისგან".
მორწმუნეების თქმით, „ის ფაქტი, რომ მას უდანაშაულოდ სდევნიან „რკინის საჭრელით და უროთი“ შეიარაღებული ხალხის საჩივრის საფუძველზე, აშკარაა დღეს არა მხოლოდ უკრაინაში, არამედ მთელ მართლმადიდებლურ სამყაროში!“
„მივმართავთ ამ პროცესის მოსამართლეებსაც: როგორი ზეწოლაც არ უნდა მოხდეს თქვენზე ზემოდან, არავითარ შემთხვევაში არ მიიღოთ ცრუ და კრიმინალური გადაწყვეტილებები! შენთვის ჯობია დაკარგოთ თანამდებობა, ვიდრე დაკარგოთ მარადიული სიცოცხლე და თავს დაგატყდეთ ღვთის რისხვა. თუკი პოლიტიკოსების ზეწოლით ეპისკოპოსს დააპატიმრებთ, არც თქვენი შთამომავლები გაპატიებენ და არც თავად ისტორია“, - ხაზს უსვამენ მორწმუნეები.
მათ ასევე მოუწოდეს „ სრულიად უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებს, დაამტკიცონ ევანგელისტური ერთობა და სიყვარული ერთმანეთის მიმართ, იყვნენ განსაცდელებში მტკიცე, მხურვალედ ილოცონ ეკლესიისა და ჩვენი ხალხისთვის, კეთილი საქმეების კეთებაში სწრაფები, რწმენით ურყევნი“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 21 აგვისტოს, ჩერკასის სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ ჩაატარა პირველი მოსმენა მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ საქმის არსებითად განხილვის შესახებ. SBU ადანაშაულებს ეპისკოპოსს სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე და 436-2 (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რელიგიური მრწამსიდან და გამართლებიდან გამომდინარე, კანონიერად აღიარება, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, მისი მონაწილეების განდიდება) მუხლების დარღვევაში. 2023 წლის 12 აპრილიდან მიტროპოლიტი იმყოფება სადღეღამისო შინაპატიმრობაში.