რელიგიათმცოდნე: ვფიქრობდით, რომ ხალხი გადავიდოდა მეუ-ში, მაგრამ ასე არ მოხდა
ლუდმილა ფილიპოვიჩმა, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის კომისიის წევრმა, თქვა, რომ უკრაინელები მასობრივად არ გადადიან უმე-დან მეუ-ში, როგორც ის ადრე ელოდა.
რელიგიურმა მეცნიერმა ლუდმილა ფილიპოვიჩმა თქვა, რომ იგი ელოდა უკრაინელი ხალხის ნებაყოფლობით გადაყვანას მეუ-ში, მაგრამ ეს ასე არ მოხდა. ამის შესახებ მან «Громадського»-ს ეთერში განაცხადა.
”მე ნამდვილად იმედი მაქვს ჩვენი ხალხის სიბრძნისა. ჩვენ ველოდით, რომ ხალხი გადაიფიქრებდა და ნებაყოფლობით გადავიდოდა მეუ-ში. მაგრამ ადგილი არ ჰქონია მასობრივ გადასვლას, ”- თქვა მან.
ეთნოპოლიტიკის კომისიის წევრმა თქვა, რომ უმე-ის 12500 სამრევლოდან მხოლოდ 400 მღვდელმა „გადაუხვია უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის სტრატეგიულ მიმართულებას“.
მეუ-ში გადასვლების მცირე რაოდენობის კომენტირებისას, ფილიპოვიჩმა უმე-ის მორწმუნეებს ჰკითხა, თუ ვისი სწამთ - "იესო ქრისტეს თუ მათი წინამძღვრის".
ამავდროულად, ფილიპოვიჩმა აღნიშნა, რომ ეკლესია არის „იარაღი“ და ხსნას „არ იძლევა არც ეკლესია და არც მღვდელი“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ლუდმილა ფილიპოვიჩმა, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის კომისიის წევრმა, ლავრის ბერებს შესთავაზა მოქმედების სამი ვარიანტი - გადაყვანა მეუ-ში, ფანარში, ან წასვლა რუსეთის ფედერაციაში.