ომბუდსმენმა ლავრაში უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევა არ დაინახა
უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარმა დიმიტრი ლუბინეცმა ვერ დაინახა უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევა კიევ-პეჩერის ლავრაში. ამის შესახებ მან პრეს-მარათონის დროს განაცხადა, იუწყება Ukrinform.
ომბუდსმენის ინფორმაციით, მისი წარმომადგენელი ლავრაში ვიზიტით იმყოფებოდა და 57-ე და 58-ე კორპუსები დაათვალიერა, რომლებშიც, შესაბამისად, 4 და 8 ადამიანი იმყოფებოდა.
„ჩვენ არანაირი შეზღუდვა არ დაგვიდგენია გადაადგილებაზე, არავინ აკავებს მათ, არავინ კრძალავს ბერების, სასულიერო პირების შესვლას, გამოსვლას, საკვების, წამლების მოტანას. ადვოკატის მიმართვას განსაკუთრებული ყურადღება მიექცა (გადახდილია - რედ.), რადგან ამბობდა შიმშილობენ და წყალი არ აქვთო. ჩვენ არ დაგვიდგენია რაიმეს ამოწურვის ნიშნები (მორწმუნეთა - რედ.). ჩვენ დავადგინეთ, რომ იქ ბევრი საკვები და წყალი იყო“, - განაცხადა ლუბინეცმა.
ომბუდსმენმა ყველას ობიექტურობისკენ მოუწოდა. „თუ ხელისუფლების წარმომადგენლები რაიმეს დაარღვევენ, ჩვენ ამას ჩავწერთ. თუ მიმართვები შეიცავს დაუდასტურებელ მონაცემებს, ჩვენც ჩავწერთ და ვაჩვენებთ ამას“, - განაცხადა მან.
ლუბინეცს კომენტარი არ გაუკეთებია იმ ფაქტებზე, როდესაც პოლიციამ ხელი შეუშალა მორწმუნეებისთვის საკვების, წყლისა და მედიკამენტების გადაცემას.