ვატიკანმა პოდოლიაკის სიტყვებს რუსეთის ფედერაციის ინვესტიციების შესახებ "სპეკულაცია" უწოდა
ვატიკანის რელიგიურ საკითხთა ინსტიტუტმა "კატეგორიულად უარყო" უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრჩევლის, მიხაილო პოდოლიაკის განცხადებები წმინდა საყდრის ბანკში რუსული ინვესტიციების შესახებ და მათ "სპეკულაციას" უწოდა, იუწყება Vatican News.
„გარდა იმისა, რომ ეს სიმართლეს არ შეესაბამება, მსგავსი საქმიანობა შეუძლებელი იქნება ინსტიტუტის მკაცრი პოლიტიკისა და საერთაშორისო სანქციების გამო, რომელიც ასევე ვრცელდება ფინანსურ სექტორზე“, - ნათქვამია კომუნიკეში. – პირველ რიგში, რელიგიის საკითხთა ინსტიტუტი არ იღებს კლიენტებად დაწესებულებებს ან პირებს, რომლებსაც არ აქვთ მჭიდრო კავშირი წმინდა საყდართან და კათოლიკურ ეკლესიასთან. მეორეც, ინსტიტუტი არის ზედამხედველობის ქვეშ მყოფი ფინანსური შუამავალი და ოპერირებს უმაღლესი კატეგორიის შესაბამისი უცხოური ბანკების მეშვეობით, უმწიკვლო რეპუტაციით, რომლებიც იცავენ სანქციებს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ პოდოლიაკი გამორიცხავდა ვატიკანის მონაწილეობას რუსეთის ფედერაციასთან შუამავლის სახით, პაპის "პრორუსული" ხასიათის გამო.