ბანჩენის მიტროპოლიტი ლონგინის საქმე სასამართლოს გადასცეს განსახილველად
მიტროპოლიტი ლონგინი თვლის, რომ მის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი "სასიხარულოა", რადგან "ჩვენ ვიტანჯებით ჩვენი რწმენისთვის და ჩვენი უმე-ისთვის".
2023 წლის 11 სექტემბერს ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინმა განაცხადა, რომ მის საქმეზე გამოძიება დასრულდა და მას ბრალი წაუყენეს. ეპისკოპოსის ვიდეო მიმართვა ბანჩენის მონასტრის არხზე გამოქვეყნდა.
„დღეს დიდი სიხარულია, როცა ამ მწარე განსასჯელს ვიღებ... თუნდაც ეს ციხე იყოს, ჩემთვის სულ ერთია, რადგან, რაც მთავარია, ჩვენ ვისჯებით ჩვენი რწმენისთვის“, - თქვა მიტროპოლიტმა ლონგინმა.
„დღეს ჩემთვის სასიხარულო დღეა! ასეთ დიდ დღესასწაულზე (წინასწარმეტყველისა და წინამორბედის იოანეს თავის მოკვეთა - რედ.) ჩვენი ეკლესიისთვის, ჩვენთვის მართლმადიდებლებისთვის, მინდა გაგახაროთ - გამოძიება დღეს დასრულდა“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან თქვა, რომ ”მივიღე საბრალდებო დასკვნა და ჩემი საქმე გადაეგზავნა სასამართლოს, შემდგომი განხილვისთვის”.
„მე ვამბობ, რომ ეს სასიხარულია, რადგან იღებ ამ მწარე განსაცდელებს, თუნდაც ციხეს, - ჩემთვის სულ ერთია, მთავარია, ჩვენი რწმენისთვის ვიტანჯოთ! ჩვენი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის “, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
ეპისკოპოსმა სთხოვა „უფალ ღმერთს, რომ უფალმა შეიწყალოს ყველა ის მდევნელი, ვინც დღეს აღმართა ხელი ღვთის ეკლესიისა და ეკლესიის მსახურთა წინააღმდეგ. მე მრცხვენია, რომ ეს ხდება - ჩვენ უმიზეზოდ განგვსჯიან. ” მიტროპოლიტმა ლონგინმა ასევე მიუთითა, რომ არ იცის პროკურატურის არგუმენტები: „დღეს ყველას ვკითხე, პროკურორსაც და გამომძიებელსაც - გთხოვთ მითხრათ, რაში მადანაშაულებთ? მაჩვენეთ რაში ვარ დამნაშავე? რა გავაკეთე?".
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სურს ემსახუროს თავის ეკლესიას და თავის ღმერთს. კონსტიტუციის თანახმად, უკრაინაში არავინ არ უნდა მიგითითოს რომელ ეკლესიაში წახვალ.
„ჩემი წინაპრები დადიოდნენ ამ ეკლესიაში, ისინი გადარჩნენ ამ ეკლესიაში, მე ამ ეკლესიაში ვარ მონათლული და ვთხოვ ღმერთს, რომ მოვკვდე ამ რწმენით და მართლმადიდებლური სარწმუნოების სიწმინდით, რომელსაც ჩვენი კანონიკური ეკლესია - უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ემსახურება უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის მეთაურობით“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან მოუწოდა ყველა მორწმუნეს უკრაინაში, „დარჩნენ ღმერთის ერთგულები“ დევნისა და ციხის მიუხედავად: „რაც არ უნდა დაგვიშავონ! როგორი დევნაც არ უნდა მოგვიწყონ! დაე, ციხეებში გამოგკეტონ, რაც უნდათ გააკეთონ - ეს სირცხვილია და თქვენ უბრალოდ არცხვენთ ჩვენს სამშობლოს, ჩვენს უკრაინას!”
მიტროპოლიტმა ლონგინმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „დღეს არსად, არცერთ სახელმწიფოში არ არის მსგავსი დევნა მორწმუნეების, ღვთის ეკლესიის წინააღმდეგ, მათი ხალხის წინააღმდეგ!“
„ჩვენ, უკრაინელები, აქ დავიბადეთ, აქ ვცხოვრობთ! მინდა გითხრათ, რომ ჩვენ ვიტანჯებით ჩვენი ეკლესიისთვის, ღმერთის რწმენისთვის! ჩვენ ვიმსახურებთ ტანჯვას, მიუხედავად იმისა, რომ ცოდვილი ხალხი ვართ. მაგრამ უფალი კეთილია, ყველაფერს ხედავს“, – განაცხადა იერარქმა.
მან ასევე თქვა, რომ ინსულტის გადატანის შემდეგ თავს ცუდად გრძნობდა, ჯერ ბოლომდე არ გამოჯანმრთელებულა და რომ "მადლიერია ექიმების, რომლებმაც დამეხმარნენ - მათ აქამდე მომიყვანეს".
„მე არავისზე არ ვარ განაწყენებული! დღეს მოვახერხე ყველაფრის დავიწყება! ნებისმიერი დანაშაულის, რომელიც მოხდა გამოძიების დროს! დღეს ყველაფერი დამავიწყდა, ჩავეხუტე ჩემს გამომძიებელს, პროკურორს, ვუთხარი: არაფერი დაგემართებათ, ნურაფრის ნუ გეშინიათ, გააკეთეთ ის, რაც მოგეცათ, მიყვარხართ, გლოცავთ და უფალი ღმერთი ყოველთვის გფარავდეთ!“ - თქვა ეპისკოპოსმა.
მან მორწმუნეებს რწმენისა და იმედისკენ მოუწოდა და აღნიშნა, რომ უმე-ის მრევლი "ყველაზე ძლიერია, რადგან ისინი დარჩნენ ქრისტეს ერთგულნი და არ გადავიდნენ ცრუ ეკლესიაში".
„წმიდა მამებმა გაგვამზადეს ამ დღისთვის... მაგრამ ვწუხვარ იმ ადამიანებზე, რომლებმაც არ იციან რას ჩადიან! როცა ეკლესიას ხურავენ, როცა გვართმევენ ჩვენს სალოცავს, როცა დასცინიან ხანდაზმულ ეპისკოპოსებს - ასამართლებენ, ციხეებში სვამენ - ვფიქრობ, ეს უკრაინის დიდი სირცხვილია. და მე არ ვიცი, რატომ საუბრობს ყველა სიტყვის თავისუფლებაზე, ისინი საუბრობენ რწმენის თავისუფლებაზე, ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან და, როგორც ხედავთ, რატომღაც არავინ გვიცავს?” - გაკვირვებულია ეპისკოპოსი.
ამავე დროს, ის დარწმუნებულია, რომ მორწმუნეებს უფალი ღმერთი მფარველობს: „ვფიქრობ, ღმერთი აჩვენებს თავის სიმართლეს!“
„ილოცეთ ჩემთვის, რომ ყველა განსაცდელი გავიარო, ჯანმრთელობის პრობლემების გამო არ ვიცი რა იქნება... დიდ დროს მართმევენ, რაც ბავშვებისვის უნდა დამეთმო. ზამთრისთვის უნდა მოვემზადო...მე კი სასამართლოში მიწევს სიარული ! მაგრამ თუ უფალმა დამაკისრა ეს ჯვარი, ეს ნიშნავს, რომ უფალს ვუყვარვარ! უფალსაც უყვარხართ თქვენც! და ჩვენ უნდა გვიყვარდეს ჩვენი მდევნელი!“ - ამბობს მიტროპოლიტი.
მან ღმერთს სთხოვა გონება გაუნათოს ყველას, ვინც ეკლესიის წინააღმდეგ აჯანყდა და მადლობა გადაუხადა მის ბრალმდებელს: „გულწრფელად ვამბობ, რომ არავის მიმართ არ მაქვს წყენა! ისინი უბრალოდ გვეხმარებიან გადარჩენაში, უფრო მეტად ვიფიქროთ ღმერთზე, ხსნაზე, მარადისობაზე, ვიდრე ამ მიწიერ ცხოვრებაზე, რომელიც ასე სწრაფად გადის!“
ეპისკოპოსი ასევე წუხდა, რომ უკრაინაში არ არის ადამიანი, ვინც შეშფოთებულია ადამიანის უფლებების დარღვევით და არ დაუშვებს კონსტიტუციის დარღვევას. მისი აზრით, ასეთი ვითარება შეიძლება გახდეს პრეცედენტი მთელი მსოფლიოსთვის: „დღეს ჩვენ ვხედავთ, რამდენად ცუდად ექცევიან ჩვენს ეკლესიას და ჩვენს რწმენას“.
„ჩვენ ვაგრძელებთ უფალი ღმერთის ერთგულებას, პირველ რიგში იმიტომ, რომ მე ღმერთის მეტი არავინ მყავს! არც ამ ცხოვრებაში, არც შემდეგ ცხოვრებაში! მე ქედს ვიხრი უფლის წინაშე და ვთხოვ მის წყალობას მთელი უკრაინელი ხალხისთვის! მე ვრჩები ჩემი კანონიკური ეკლესიის - უმე-ს ერთგული! მე ერთგული ვრჩები მისი უნეტარესი ძვირფასი ონუფრის, ჩემი გულითა და სულით! და მე ვრჩები ჩემი სამშობლოს, ჩემი უკრაინის ერთგული“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
„მე მიყვარს ჩემი ქვეყანა და ყოველთვის ვიცხოვრებ აქ... არ ვქადაგებ იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც დღეს ჩემი ქადაგებით დაზარალებულად ითვლებიან და ამის გამო საქმეს სასამართლო განიხილავს... მე ხალხისთვის ვქადაგებ და ვისაც არ უნდა ნუ მოუსმენს“, - აღნიშნა მეუფემ.
მიტროპოლიტმა ლონგინმა ასევე თქვა, რომ მას „ეკლესია უყვარს“ და „მარად მისი ერთგული“ დარჩება.
„ყველას ვთხოვ - არ დანებდეთ! რისი გაკეთებაც მათ სურთ, არ გამოუვათ! ხალხი მიუყვება გზას, სადაც არის მადლი, სადაც გრძნობს ღმერთს, ღვთის სიყვარულს!“ - ეპისკოპოსი.
„დღეს სიძულვილია გაბატონებული და ჩვენ ვერ გვიტანენ, ყოველ დღე გვასაყვედურებენ, გვლანძღავენ, ჩვენ კი ჩუმად ვართ და არავის ვუჩივით! ღმერთს ვთხოვთ შენდობას ყველა ადამიანისთვის!“