გფრ-ის პრეზიდენტმა კიევისადმი იარაღის მიწოდებას „გამართლებული ქრისტიანული ქმედება“ უწოდა
ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერმა განაცხადა, რომ უკრაინისადმი იარაღის მიწოდება - „გამართლებული ქმედებაა, მათ შორის ქრისტიანებისთვისაც“.
2023 წლის 10 სექტემბერს გერმანიის პრეზიდენტმა ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერმა განაცხადა, რომ უკრაინისადმი იარაღის მიწოდება „ქრისტიანობისთვის მისაღებია და გამართლებულ ქმედებას წარმოადგენს“. ამის შესახებ მან განაცხადა ბერლინში „მშვიდობის საერთაშორისო შეხვედრაზე“ გამოსვლის დროს, გადმოსცა DW-მ.
შტაინმაიერი ამბობდა, რომ უკრაინისადმი იარაღის მიწოდების გადაწყვეტილებისას, მას გაუჩნდა დილემა მშვიდობის ქრისტიანულ აღქმასა და რუსული აგრესიის მსხვერპლთა მხარდაჭერას შორის.