ზელენსკიმ უმასპინძლა რაბინებს მთელი უკრაინიდან
2023 წლის 14 სექტემბერს უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ხელმძღვანელის ვიქტორ ელენსკის დახმარებით, უმასპინძლა რაბინებს ბილა ცერკვადან, ბერდიჩევიდან, ვინიცადან, გადიაჩიდან, დნეპრიდან, დონეცკიდან, ჟიტომირიდან, ზაპოროჟიედან, კამენსკიდან, კიევიდან, ლუგანსკიდან, კრემენჩუგიდან, კრივოი როგიდან, კროპივნიცკიდან, ლვოვიდან, ნიკოლაევიდან, ოდესიდან, პოლტავადან, რივნედან, სუმიდან, უმანიდან, ხარკოვიდან, ხერსონიდან, ხმელნიცკიდან, ჩერკასიდან, ჩერნივციდან, იუწყება ზელენსკის ტელეგრამის არხი.
პრეზიდენტმა მოისმინა ერთ-ერთი რაბინის დაკვრა შოფარზე (სინაგოგის ებრაულ რქაზე), ასევე მადლობა გადაუხადა ებრაელ ლიდერებს ლოცვებისთვის და ქვეყანაში დარჩენისთვის.
”თქვენ ბევრს მოგზაურობთ მთელ მსოფლიოში და ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ თქვენ მსოფლიოს მიაწოდოთ სიმართლე, რაც ხდება უკრაინაში რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებით, მათი აგრესიის შედეგები ჩვენს მიწაზე“, - განაცხადა ზელენსკიმ.