უბკე-ის კაპელანმა მოუწოდა თავის მრევლს, განედევნათ უმე-ს მორწმუნეები ეკლესიებიდან
უბკე-ის წარმომადგენელი თვლის, რომ მისმა მსმენელებმა „უნდა გაასუფთავონ“ უკრაინის სოფლები და რეგიონები „სულიერი ოკუპანტის“ არსებობისგან.
უბკე-ის კაპელანმა მიკოლა მედინსკიმ, ვიშგოროდის რაიონის სოფელ ნოვოსელკში, მეუ-ს მიერ მიტაცებულ წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ეკლესიაში ქადაგების დროს, მოუწოდა თავის მრევლს, „გაეწმინდათ“ უკრაინა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან.
მჟკ-ს რედაქციის მიერ მოპოვებულ ვიდეოში, მიკოლა მედინსკი, რომელიც მიმართავს წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედის ეკლესიის მრევლს, ამბობს, რომ „ჩვენ უნდა გავწმინდოთ და დავეხმაროთ მათ განწმენდაში, ვინც ჩვენთან არის... სულიერი ოკუპანტისგან“, ანუ უმე-სგან.
მისი თქმით, კანონიკური ეკლესია „უწყვეტად აყალიბებს რუსეთის არსებობას უკრაინელი ხალხის ცნობიერებაში ათწლეულების განმავლობაში“.
ვიშგოროდის ბორისისა და გლების ეკლესიის ხელში ჩაგდებას უწოდა "კარგი ამბავი" და "სულიერი ოკუპანტის საბოლოო წმენდა", მედინსკიმ მოუწოდა ამის გაკეთებისკენ რეგიონის სხვა სოფლებსა და რაიონებში.
ჩვენ მხარი უნდა დავუჭიროთ იქაურ ხალხს (ვიშგოროდში - რედ.) და ნელ-ნელა შევუერთდეთ ამ საქმეს (ეკლესიების ჩამორთმევა - რედ.), რადგან მთლიანად უნდა გავასუფთავოთ ქალაქი ვიშგოროდი, მთელი რეგიონი და ყველა სოფელი - სრულიად”- თქვა მედინსკიმ.
მისი თქმით, ეს მისმა მსმენელებმა უნდა გააკეთონ, რადგან ხელისუფლებისა და სამხედროებისთვის ეკლესიების წართმევა არც თუ ისე მოსახერხებელია. ”დაიმახსოვრე: არც მთავრობას და არც სამხედროებს არ შეუძლიათ ამის გაკეთება მარტო - ეს შეიძლება გაკეთდეს მხოლოდ ხალხის დახმარებით.
რადგან როცა ხელისუფლების წარმომადგენელი მოდის, სამხედრო პირი მოდის და იქ რამდენიმე ათეული ბებია დგას, რომლებმაც მოსმენილი და დაჯერებული აქვთ მოსკოვის მღვდლის ტყუილი, მერე როგორ გინდა შეებრძოლო მათ? როგორი სანახავი იქნება ეს ყველაფერი?” – კითხულობს მედინსკი. მანამდე მჟკ წერდა, რომ მედინსკის თქმით, ერი დონბასის ომით უფრო მეტს იღებს, ვიდრე კარგავს.