უმე-ში კომენტარი გააკეთეს კიევის საკრებულოს პროექტზე 74 ეკლესიის დანგრევის თაობაზე
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ კიევის საკრებულოს დეპუტატის წინადადება დედაქალაქში 74 ეკლესიის დანგრევის შესახებ მიუთითებს აგრესიის წაქეზებაზე უმე-ის მორწმუნეების მიმართ.
უმე-ის საინფორმაციო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა, მჟკ-სთან კომენტარი გააკეთა კიევის საქალაქო საბჭოს დეპუტატის ვადიმ ვასილჩუკის პროექტზე, კიევში ,,შემოწმდეს’’ 74 ეკლესია.
ეპისკოპოსის თქმით, მსგავსი ინიციატივები ღიად მიუთითებს უმე-ის მორწმუნეების მიმართ აგრესიის წაქეზებაზე და ხელს უწყობს საზოგადოებაში რელიგიური სეგრეგაციის საკანონმდებლო დამკვიდრებას.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა თქვა, რომ პროექტის ტექსტში მითითებული ეკლესიების სიაში შედის კიევის თითქმის ყველა ისტორიული სალოცავი, რომლებიც ან თითქმის არასოდეს დახურულა, ან დახურვის შემდეგ გადაეცა ეკლესიას ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში.
„ზოგიერთი დეპუტატი, რომელიც აშკარად სულ ახლახან გახდა კიევის მკვიდრი და არ იცის დედაქალაქის ისტორია, ამტკიცებს, რომ ეს ეკლესიები აშენდა დოკუმენტაციის დარღვევით და მდებარეობენ ოფიციალური პირების მიერ უნებართვო ტერიტორიაზე. თავად ასეთი განცხადებები ერთგვარი სირცხვილია, რაც საუბრობს საზოგადოებისთვის ცხოვრების ნორმად ქცეულ აბსურდზე“, - განაცხადა იერარქმა.
დეპუტატის განცხადებაზე, რომ ეკლესიები შეიძლება გადაეცეს სხვა სარწმუნოებებს, ეპისკოპოსმა დასვა კითხვა: „თუ სახელმწიფო თვლის, რომ უძველესი ტაძარი არ შეიძლება ეკუთვნოდეს უმე-ს, რადგან მისი ადგილმდებარეობა არ არის შეთანხმებული ბიუროკრატებთან, მაშინ როგორ შეიძლება ეს იგივე ტაძარი სხვა რელიგიას ეკუთვნოდეს?
,,იგივეს ვხედავთ კიევ-პეჩერის ლავრაში.
ნაკრძალის ხელმძღვანელობა წუხს, რომ უმე-მ „თვითნებურად“ და საჭირო დოკუმენტაციის გარეშე ააშენა შენობები ლავრის ტერიტორიაზე. და იგივე შენობები დალუქულია სხვა ორგანიზაციებისთვის გადაცემის მიზნით. ბუნებრივია, ჩნდება კითხვა. რატომ არის ხელმისაწვდომი დოკუმენტები არასაკმარისი უმე-ისთვის, მაშინ როცა სხვა ორგანიზაციებისთვის შესაძლებელია ეკლესიის შენობების გამოყენება საბუთების გარეშე? ამ არაპროპორციულ მიდგომაში აშკარაა, რომ სახელმწიფო ლობირებს ზოგიერთი მოქალაქის ინტერესებს სხვა მოქალაქეების ინტერესების საზიანოდ“, - დასძინა მან. როგორც მჟკ იტყობინება, კიევის საქალაქო საბჭო განიხილავს უმე-ს 74 ეკლესიის დანგრევის პროექტს.