გერმანელი თეოლოგი: სესს-ის ექსპერტების დასკვნა უმე-ის შესახებ არის მიკერძოებული და ამახინჯებს ფაქტებს
20 September 2023 20:38
902
დოქტორ ტომას ბრემერი. ფოტო: jordanrussiacenter.org დოქტორ ტომას ბრემერი. ფოტო: jordanrussiacenter.org
მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორმა თომას ბრემერმა შეაფასა ესთსს-ის მიერ ორგანიზებული უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სტატუტის „ექსპერტიზის“ შედეგები.
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის მიერ ჩატარებული უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მმართველობის შესახებ ქარტიის „რელიგიური ექსპერტიზის“ დასკვნები არ შეიძლება ჩაითვალოს მოსკოვის საპატრიარქოსთან უმე-ის ეკლესიურ-კანონიკური კავშირის დადასტურებად. ამ დასკვნამდე მივიდა ცნობილი კათოლიკე თეოლოგი, მიუნსტერის (გერმანია) უნივერსიტეტის დამსახურებული პროფესორი, დოქტორი თომას ბრემერი, იუწყება საზოგადოებრივი კავშირი „მირიანე“.
"მირიანეს" მოთხოვნით, მეცნიერმა გააანალიზა სახელმწიფოს მიერ შექმნილი "საექსპერტო კომისიის" ანგარიში, რომელსაც უნდა დაედგინა უმე-ის დამოკიდებულების არსებობა ან არარსებობა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან.
დოქტორ ბრემერის თქმით, მას სთხოვეს ანგარიშის შეფასება, რადგან ის მრავალი წლის განმავლობაში იყო ჩართული უკრაინის საეკლესიო საკითხებში, გამოაქვეყნა მრავალი ნაშრომი ამ თემაზე და, როგორც სხვა ქვეყნის კათოლიკე თეოლოგს, არ აქვს კავშირი არცერთ მოწინააღმდეგე მხარესთან.
პროფესორი აღნიშნავს, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წესდებაში 2022 წლის საბჭოს შემდეგ არ არის ნახსენები რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მისი კუთვნილება და საბჭოს გადაწყვეტილებით, უმე-ის სტატუსი განისაზღვრება, როგორც „სრულიად დამოუკიდებლი და ავტონომიური“.
მისი თქმით, ის ფაქტი, რომ უმე არ იყენებს ტერმინებს „ავტოკეფალია“ ან „ავტონომია“ დემოკრატიულ საზოგადოებაში თავისი სტატუსის დასადგენად, არ შეიძლება იყოს რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვის საფუძველი.
თეოლოგი აღნიშნავს, რომ ესთსს-ის „ექსპერტებს“ უმე-ის ამჟამინდელი სტატუსის შესწავლისას არ უნდა გაეთვალისწინებინათ ფეოფანიის საბჭოს წინაშე გამოქვეყნებული დოკუმენტები და არც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის დოკუმენტაცია.
დოქტორ ბრემერის თქმით, სახელმწიფო დაწესებულების „საექსპერტო კომისია“ უკანონოდ „აყენებს კონკრეტულ მოთხოვნებს იმის თაობაზე, თუ რა უნდა გაეკეთებინა უმე-ს ავტოკეფალურ ეკლესიად გახდომისთვის“ და „მეუ-სთან ურთიერთობის ფორმის გარკვევასთან დაკავშირებით“, რაც „რელიგიის თავისუფლების პირდაპირი დარღვევაა“.
გერმანელი პროფესორი ასევე აღნიშნავს, რომ სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის „ექსპერტები“ განმარტავენ ფანარის ერთადერთ სწორ პოზიციას ავტოკეფალიის მოპოვების მეთოდთან დაკავშირებით, თუმცა მართლმადიდებლურ სამყაროში ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრებები არსებობს.
გარდა ამისა, ისინი უსაფუძვლოდ აცხადებენ, რომ სახელმწიფოს ეკლესიის დამოუკიდებლობის აღიარებისთვის განსაკუთრებული ტომოსი სჭირდება.„კომისიას <...> არ შეუძლია გამოიცნოს, ჰიპოთეტური ვარაუდების გაკეთება, პოტენციურ ქმედებებზე საუბარი და დაუდასტურებელი ფაქტებით ფუნქციონირება.
მაგრამ ეს არის ზუსტად ის, რასაც ის აკეთებს თავის მოხსენებაში, ”- წერს ბრემერი.ის ასევე იხსენებს, რომ ესთსს-მა უარი თქვა კომისიიდან იმ ადამიანების გამორიცხვაზე, რომლებმაც გამოავლინეს მტრული დამოკიდებულება უმე-ის მიმართ და ჩაანაცვლეს მიუკერძოებელი სპეციალისტებით, ასევე ჩაიდინეს სხვა დარღვევები. ამასთან დაკავშირებით პროფესორი არ გამორიცხავს, ​​რომ დასკვნა „უკრაინის კანონმდებლობის დარღვევით იყოს შედგენილი“.
„საექსპერტო კომისიის დასკვნას აქვს მნიშვნელოვანი ხარვეზები როგორც მეთოდოლოგიურად, ასევე ფაქტობრივად.
ის ითვალისწინებს ფაქტებს, რომლებიც ხელს უწყობს კონკრეტულ შედეგს და უგულებელყოფს სხვებს. მისი შეფასება არის მიკერძოებული და ამახინჯებს წარმოდგენილ ფაქტებს. ის არ გვთავაზობს რაიმე დადებით მტკიცებულებას იმისა, რომ უმე კვლავ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილია. შესაბამისად, საექსპერტო კომისიის დასკვნა არ შეიძლება ჩაითვალოს დეპუტატთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის დადასტურებად და მისი დასკვნები არ არის დამაჯერებელი“, - დაასკვნა პროფესორმა ბრემერმა. როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიევის მიტროპოლიტმა სასამართლოში გაასაჩივრა ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის მიერ ჩატარებული ქარტიის „რელიგიური ექსპერტიზა“ უმე-ის მმართველობის შესახებ.