დნეპროს საქალაქო საბჭომ მოუწოდა უმაღლეს რადას აკრძალოს უმე
დნეპრის საქალაქო საბჭოში მიიჩნევენ, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია არის „რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის სტრუქტურული ქვედანაყოფი“.
დნეპრის საკრებულოს დეპუტატებმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის მოთხოვნით მიმართვა გაუგზავნეს უმაღლეს რადას. ამის შესახებ საკრებულოს პრესსამსახური იტყობინება.
მიმართვაში ნათქვამია, რომ 2014 წლიდან რუსეთის ფედერაცია იყენებს პროპაგანდას, „კერძოდ, რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობით, რომლებიც რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე მხარს უჭერენ უკრაინის წინააღმდეგ ომს, ავრცელებენ მტრის ნარატივებს, ამართლებენ რუსეთის აგრესიას და თესავენ უთანხმოებას უკრაინის ტერიტორიაზე“.
დნიპროს დეპუტატები პარლამენტარებს შეახსენებენ, რომ რადაში დარეგისტრირებულია ანტიეკლესიური კანონპროექტები N 8221 („სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცების შესახებ“) და N 8371 („უკრაინის ზოგიერთ კანონში შესწორების შეტანაზე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ“).
„ამიტომ, ზემოაღნიშნული კანონპროექტების სასწრაფოდ განხილვის მიზნით, მივმართავთ უკრაინის უმაღლეს რადას თხოვნით, საკანონმდებლო წესით დაარეგულიროს უკრაინის ტერიტორიაზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვა, რომელსაც აქვს კანონიკური კავშირი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან, არის მისი სტრუქტურული დანაყოფი და დაქვემდებარებულია მას“, - წერენ დეპუტატები.
როგორც მჟკ იტყობინება, ცნობილმა კათოლიკე თეოლოგმა, მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორმა (გერმანია), დოქტორმა თომას ბრემერმა თქვა, რომ უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის „რელიგიოლოგიის ექსპერტიზის“ დასკვნები უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიის შესახებ, არ შეიძლება ჩაითვალოს მოსკოვის საპატრიარქოსთან უმე-ის ეკლესიურ-კანონიკური კავშირის დადასტურებად.