მინიშნებებით საუბრობს: იუსტიციის მინისტრი ლავრის გამგებლის ბრალეულობის დადგენის სირთულეებზე
მიტროპოლიტ პავლეს „კოლაბორაციონიზმის“ დასადგენად, ექსპერტებმა უნდა განმარტონ მისი განცხადებები და დაადგინონ, რას გულისხმობდა იგი.
იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ანდრეი გაიჩენკომ ტელემარათონში ისაუბრა ტექნოლოგიაზე, რომლითაც სამართალდამცავებმა უნდა დაამტკიცონ კიევ-პეჩერის ლავრის აბატის, მიტროპოლიტ პავლეს დანაშაული, იუწყება UNN.
გაიჩენკო, სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოცხადებამდეც კი, თავდაჯერებულად უწოდებს ლავრის მმართველს, მიტროპოლიტ პავლეს "თანამშრომელს". ამბობს, რომ სისხლის სამართლის გამოძიების დროს სპეციალისტები "აწარმოებენ გამონათქვამების ექსპერტიზას თანამშრომლობის გამოვლინებისთვის".
„მინიშნებებით საუბრობენ და პირდაპირ პასუხებს ერიდებიან. არაფორმალურ საუბრებში ისინი ურთიერთობენ ჟესტებით და თვალის ჩაკვრით. ყველას ესმის, რომ ყველა ამ ე.წ. VIP კოლაბორატორს ესმის, რომ მათი ჩაწერა, დაფიქსირება შესაძლებელია და ცდილობენ მათი საქმიანობა გაგრძელდეს და არ გამოვლინდეს“, - თქვა გაიჩენკომ.
მისივე თქმით, ლავრის ნაცვალის დანაშაულის დასადასტურებლად გამოყენებული უნდა იქნეს ლინგვისტური ექსპერტები და ფსიქოლოგები, რომლებიც თავისებურად განმარტავენ მიტროპოლიტის გარკვეულ სიტყვებს.
„უუს-ს ან სხვა ძალოვანი უწყების გამომძიებლები იუსტიციის სამინისტროს სასამართლო კვლევით დაწესებულებაში ავალებენ გარკვეული განცხადებების შემოწმებას. წარმოდგენილია ჩანაწერი, მეუფე ერთს ამბობს, თანამოსაუბრემ მეორეს, შემდეგ კი ექსპერტი იუსტიციის სამინისტროს ფორმაში აღწერს, რას გულისხმობდა კოლაბორანტი ამ განცხადებებში და შეიცავდა თუ არა ეს განცხადებები ხელისუფლების სისტემაში ცვლილების მოწოდებას, მანიფესტაციებს, კოლაბორანტობის გამოვლინებას, აგრესორისთვის მუშაობას. ეს დოკუმენტი უკვე წარდგენილია სასამართლოში და მოსამართლე განიხილავს მას“, - განაცხადა გაიჩენკომ.