რადას სპიკერი: პარლამენტში არ არის საკმარისი ხმები უმე-ს ასაკრძალად
რუსლან სტეფანჩუკმა განაცხადა, რომ ახლა შეუძლებელია კანონპროექტის რადაში წარდგენა, რათა გავახაროთ რუსეთის ფედერაცია.
უმაღლესი რადას სპიკერმა რუსლან სტეფანჩუკმა რადიო თავისუფლებასთან მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი არ იქნა განხილული, რადგან მის მისაღებად საჭირო 226 ხმა ვერ მოგროვდა.
„პარლამენტი არის მექანიზმი, რომელიც გადაწყვეტილებებს კოლექტიურად იღებს. მეჩვენება, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ასეთი მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო აქტის მისაღებად 226 ხმა ვერ მოგროვდა, მისი დაყენება და მისი წარუმატებლობა უბრალოდ რუსეთის ფედერაციის მოსაწონად უბრალოდ უაზრო და იურიდიულად და პოლიტიკურად უპასუხისმგებლოა“, - განაცხადა სტეფანჩუკმა.
მას "ძალიან სურს დაიჯეროს", რომ იხილავს ამ 226 ხმას, მაგრამ "ჯერ კიდევ მიმდინარეობს შიდა დისკუსია" არა მხოლოდ პარტია ,,ხალხის მსახურში’’, არამედ სხვა პარტიებშიც, რომლებიც "თავს ძალიან პატრიოტებად მიიჩნევენ". ”
"რატომ წავიდეთ შორს, თუ ფრაქციაში, რომელზეც ვსაუბრობთ, არიან ამ ეკლესიის ყოფილი ან მოქმედი მღვდლები", - განაცხადა სტეფანჩუკმა და დასძინა, რომ როგორც კი 226 ხმა შეგროვდება, რადას მომრიგებელი საბჭო გადაწყვეტს ამ კანონის მიღებას.