კარასმა იმ დეპუტატების ჩამოხრჩობა შესთავაზა, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უმე-ს აკრძალვას
S-14-ის ლიდერმა გამოაქვეყნა გამოკითხვა თავის Telegram არხზე, რომელშიც სთავაზობდა იმ დეპუტატების ჩამოხრჩობას, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უმე-ის აკრძალვას.
რადიკალური ორგანიზაცია S-14-ის ხელმძღვანელი ევგენი კარასი გამოვიდა წინადადებით ჩამოახრჩონ ის დეპუტატები, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას. კარასმა შესაბამისი გამოკითხვა ტელეგრამ-არხზე გამოაქვეყნა.
2023 წლის 26 სექტემბრის მდგომარეობით, კარასის გამომწერთა 98%-მა მისცა ხმა "თანხმობას". გამოკითხვაში მონაწილეობა 54,5 ათასმა მომხმარებელმა მიიღო.
გამოკითხვის კომენტარებში რადიკალის მიმდევრები სთავაზობდნენ არა მხოლოდ რადიდან ასეთი დეპუტატების „გარიცხვას“ ან „ჩამოხრჩობას“, არამედ „დახვრეტას“, „ცემას“ და „გაუპატიურებას“.
„უკრაინაში უნდა მოქმედებდეს მეუ, ჩვენი ქვეყნის საკუთარი გამოცდილებიდან გამომდინარე - ეს იგივეა, რაც ჩვენი ენა, წერტილი. თუ ასეთი საშინელი ომის მე-10 წელს ხალხს და დეპუტატებს ეს ჯერ კიდევ არ ესმით, მაშინ ისინი უკრაინელები არ არიან“, - წერს მომხმარებელი ელენა კომენტარში.
ბლოგერი კრისტიან უდაროვი, რომელიც ჟურნალისტებმა ლავრასთან მეუ-ს მხარდამჭერებთან ერთად შენიშნეს, კარასის მხარდასაჭერად წერდა. „კარასს მის ფლეშმობში მხარს ვუჭერ, ვფიქრობ, ჩემნაირები საკმარისი იქნებიან. ვის ეპარება ეჭვი მოსკოვის მღვდლების პროპაგანდაში?“ - აღნიშნა უდაროვმა ტელეგრამ-არხზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, კარასმა პირობა დადო, რომ „ცხვირ-პირს გაუერთიანებდა“ იმ დეპუტატებს, რომლებიც ხმას არ აძლევენ უმე-ის აკრძალვას.