სერბეთის ეკლესიის წმინდა სინოდმა კოსოვოში შექმნილი ვითარების შესახებ განცხადება გაავრცელა
სინოდმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის კოსოვო და მეტოხია სერბეთის სახელმწიფოს განუყოფელი ნაწილია“.
2023 წლის 27 სექტემბერს სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა კოსოვოში დაძაბულ ვითარებასთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა, იუწყება სმე-ის ვებგვერდი.
სინოდებმა ღრმა მწუხარება გამოუცხადეს 24 სექტემბერს ბანსკაში დაღუპული სერბებისა და ალბანელების ახლობლებს.
მოუწოდებს მორწმუნეებს ილოცონ კოსოვოსა და მეტოხიაში სერბებსა და ალბანელებს შორის მშვიდობისთვის, სინოდმა მწუხარებით აღნიშნა, რომ „ბევრი პრიშტინაში და მსოფლიოში და, რაც უფრო ტრაგიკულია, ბელგრადში სხვადასხვა იდეოლოგიური პოლუსებიდან, ყოველგვარი საშუალების არჩევის გარეშე ცდილობს წარმოაჩინოს სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესია, როგორც მონაწილე, კონფლიქტებისა და ტრაგიკული მოვლენების დამნაშავედაც კი“.
სინოდს მიაჩნია, რომ „მათი მიზანი, ვისაც სურს ეკლესიის ნებისმიერ ფასად ჩათრევა ტრაგიკულ კონფლიქტებში, არის სერბეთის ეკლესიისა და მისი ერთგული ხალხის გაუჩინარება კოსოვოდან და მეტოხიიდან“.
„ამიტომ, შეგახსენებთ რასკო-პრიზრენის ეპარქიის ათი საუკუნის უწყვეტი ყოფნას კოსოვო-მეტოხიაში და, უპირველეს ყოვლისა, რომ სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესია თავისი სასულიერო პირებით, ბერებითა და მორწმუნეებით იქ რჩებოდა ყოველთვის, ყველა პირობებში, მიუხედავად უმძიმესი დევნისა და ტანჯვისა, ბერების, მღვდლებისა და მორწმუნეების მოწამეობრივი სიკვდილისა და ეს ყველაფერი მხოლოდ იმიტომ, რომ ისინი იყვნენ მართლმადიდებელი სერბები, ქრისტეს ჯვრისა და კოსოვოს აღთქმის ერთგული“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
სინოდმა გაიხსენა, რომ „ეკლესია ყოველთვის მხარს უჭერდა და უჭერს, რომ კოსოვოსა და მეტოხიაში არსებული უთანხმოება მოგვარებულიყო მშვიდობიანად და დიალოგის გზით, სერბების, ალბანელების და ამ ტერიტორიაზე მცხოვრები ყველა სხვა ხალხის მშვიდობიანი თანაცხოვრების მიზნით“.
სერბეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ, განსაკუთრებით დიდ სახელმწიფოებს, არაერთხელ მიუთითა პრიშტინის ხელისუფლების უკიდურესად სახიფათო პოლიტიკაზე, რომლის ერთადერთი მიზანია სერბი ხალხის სრული განდევნა და ეთნიკურად ალბანური კოსოვოს შექმნა. მიიჩნევს სმე.
სინოდალების აზრით, სწორედ ამ მიზნით განხორციელდა უთვალავი თავდასხმა ჩვენს სალოცავებზე, ჩვენს ხალხზე და სერბ ბავშვებზეც კი.
„ბოლო თვეების განმავლობაში ადამიანები დააკავეს ყოველგვარი მიზეზის გარეშე ან შეთითხნილი მტკიცებულებების საფუძველზე, ჩამოართვეს სერბების საკუთრებაში არსებული მიწა, მოკლედ, კოსოვო და მეტოხია დღეს არის უკანონო ქვეყანა, სადაც არ არის არც თავისუფლება და არც მინიმალური აუცილებელი პირობები სერბებისთვის ნორმალური ცხოვრებისთვის“, - აცხადებენ სმე-ში.
„ჩვენ ვუგზავნით უსაზღვრო სიყვარულისა და მამობრივი მზრუნველობის გზავნილს კოსოვოსა და მეტოხიაში მყოფ ჩვენს ძმებსა და დებს. სერბეთის ეკლესია ყოველთვის გულუხვად დაეხმარება, მის მრავალჭირნახულ, მაგრამ ძლიერ, ამაყ ხალხს კოსოვოსა და მეტოხიაში“, - ნათქვამია მიმართვაში.
სინოდმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის კოსოვო და მეტოხია სერბეთის სახელმწიფოს განუყოფელი ნაწილია“ და განაცხადა, რომ ისინი მხარს უჭერენ და ხელს უწყობენ მშვიდობიანი დიალოგის გაგრძელებას მშვიდობის მისაღწევად და ამ რეგიონის ყველა მაცხოვრებლისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობის საკითხების გადასაჭრელად.