პატრიარქი თეოფილე მზადაა გახდეს შუამავალი მართლმადიდებლური ეკლესიების შერიგებაში
იერუსალიმის საპატრიარქოს ხელმძღვანელმა ქრისტიანთა ერთიანობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და მძრუნველობა გამოიჩინა მსოფლიოს მართლმადიდებლური ეკლესიების მიმართ.
2023 წლის 29 სექტემბერს, პაპ ფრანცისკესთან შეხვედრისას, პატრიარქმა თეოფილემ განაცხადა, რომ მზადაა გახდეს შუამავალი მართლმადიდებლური ეკლესიების შერიგებაში, იუწყება orthodoxianewsagency.gr.
პატრიარქ თეოფილეს თქმით, უკრაინასა და რუსეთს შორის ომთან დაკავშირებით, ის მზადაა „იკისროს შუამავლის როლი დიალოგისა და შერიგების განვითარებაში, ასევე მართლმადიდებლურ ეკლესიაში შესაძლო განხეთქილების საფრთხის აღმოფხვრაში“.
იერუსალიმის საპატრიარქოს ხელმძღვანელმა ხაზი გაუსვა ქრისტიანთა ერთიანობის მნიშვნელობას და გამოხატა იერუსალიმის ეკლესიის მძრუნველობა მსოფლიოს მართლმადიდებლური ეკლესიების მიმართ.
მისი აზრით, რუსეთ-უკრაინის ომს დიდი გავლენა აქვს არა მხოლოდ მართლმადიდებელ ქრისტიანებზე, არამედ მთელ მსოფლიო ქრისტიანულ საზოგადოებაზე.
„როგორც ყველა ეკლესიის დედა, იერუსალიმის საპატრიარქო განსაკუთრებით დაინტერესებულია მართლმადიდებლური ეკლესიების ერთიანობით მთელ მსოფლიოში და იერუსალიმში. წმინდა მიწაზე ჩვენი ცხოვრებისა და მოღვაწეობის განმავლობაში ჩვენ მუდმივად ვცდილობთ შერიგებისა და მშვიდობისკენ გადავდგათ ნაბიჯები. ჩვენ საუკუნეების განმავლობაში გვესმოდა, რომ დიალოგი არის ერთადერთი გზა ჭეშმარიტი შერიგებისა და ხანგრძლივი მშვიდობისკენ და ეს არის ჩვენი მუდმივი ვალდებულება“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.