ვატიკანმა გააკრიტიკა, უმე-ის განადგურების მიზნით, უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები
რკე-ის პრეფექტმა კომენტარი გააკეთა უკრაინის ხელისუფლების მიერ უმე-ის დევნასა და ლავრის ვიკარის, მიტროპოლიტ პავლეს შევიწროებაზე.
2023 წლის 29 სექტემბერს, არქიეპისკოპოსმა კლაუდიო გუჯეროტიმ, აღმოსავლეთის ეკლესიების დიკასტერის პრეფექტმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები უმე-ის განადგურების მიზნით უკანონოა. ამის შესახებ მან ТАСС-ის კორესპონდენტს განუცხადა კარდინალის რანგში ამაღლების ცერემონიის წინა დღეს.
მისი თქმით, ხელისუფლებას შეუძლია საკანონმდებლო დონეზე დაგმოს მხოლოდ უმე-ის ცალკეული პირები, რომლებმაც ჩაიდინეს გარკვეული დანაშაულები.
ამავე დროს, მან აღნიშნა, რომ მთელი ეკლესიის აღკვეთა შეუძლებელია მისი წარმომადგენლების „პოლიტიკური დანაშაულების“ გამო.
„მთელი ეკლესიის აღკვეთა არასწორია, იმის გამო, რომ სავარაუდოდ, მას შეიძლება ჰქონდეს საერთო წარსული მათთან, ვინც ახლა მტრებად ითვლება“, - ციტირებს გამოცემა.
კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვრის, მიტროპოლიტ პავლეს სისხლისსამართლებრივი დევნის კომენტირებისას, პრეფექტმა განაცხადა, რომ იერარქმა ბევრი იშრომა მონასტრის აღდგენისთვის.