სააპელაციო სასამართლომ სახელმწიფოს "დაუბრუნა" კრემენეცის უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძარი
სახელმწიფო ეკლესიას ართმევს კრემენეცის საკათედრო ტაძარს, რომელშიც მართლმადიდებლური საზოგადოება თითქმის ორი საუკუნეა ლოცულობს.
2023 წლის 2 ოქტომბერს, სააპელაციო საქალაქო სასამართლომ დაადასტურა ტერნოპოლის რეგიონის ეკონომიკური სასამართლოს 15 ივნისის გადაწყვეტილება ქალაქ კრემენეცის წმინდა ნიკოლოზის საკათედრო ტაძრის კრემენეც-პოჩაევის სახელმწიფო ისტორიულ-არქიტექტურული ნაკრძალისთვის "დაბრუნების" შესახებ. ამაზე კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს პრესსამსახურში განაცხადეს.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის თემმა უნდა დატოვოს „XVI-XVII საუკუნეების საკათედრო ტაძარი კელიებით, საერთო ფართობით 1756 კვადრატული მეტრი."
როგორც მჟკ წერდა, წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი მართლმადიდებლური საზოგადოების სარგებლობაშია 1832 წლიდან, რომლის მემკვიდრეა 1991 წელს დადგენილი წესით რეგისტრირებული წმინდა ნიკოლოზის ტაძრის მრევლი. ათი წლის შემდეგ 2001 წელს შეიქმნა კრემენეც-პოჩაევსკის ნაკრძალი, რომელსაც მიენიჭა ნაციონალიზებულ საეკლესიო ქონების ოპერატიული მართვის უფლება. 2018 წელს უმე-ის მრევლმა გააფორმა ხელშეკრულება ნაკრძალთან ტაძრის უფასო გამოყენების შესახებ. 2023 წლის თებერვალში კონტრაქტი ამოიწურა და კულტურის სამინისტრომ, რეზერვის მიერ წარმოდგენილმა, უარი თქვა იჯარის განახლებაზე.