უუს-მ წამოიწყო კანონპროექტი რუსეთის ფედერაციასთან ასოცირებული კონფესიების ლიკვიდაციის შესახებ
რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების ლიკვიდაციის უფლებამოსილების გაფართოებას.
უმაღლესმა რადამ დაარეგისტრირა კანონპროექტი იმ კონფესიების ლიკვიდაციის შესახებ, რომელთა „უფლებამოსილმა პირებმა“ ჩაიდინეს დანაშაული უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების საფუძვლების წინააღმდეგ. შესაბამისი კანონპროექტი უკრაინის პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
დოკუმენტის ტექსტის მიხედვით, რელიგიური ორგანიზაციების ლიკვიდაცია შესაძლებელია სასამართლოში, თუ აღმსარებლობის წარმომადგენლებმა ჩაიდინეს დანაშაული „ომის პროპაგანდის“, „რელიგიათშორისი სიძულვილის წაქეზების“, „ტერორიზმის“, „აგრესიული ომის დაგეგმვა, მომზადება და წარმოება“ , „ომის კანონებისა და წეს-ჩვეულებების დარღვევა“, „გენოციდი“ და „ჯაშუშობა“ მუხლებით.
Glavkom-ის ცნობით, კანონპროექტი ინიცირებული და მომზადებულია უუს-ს ხელმძღვანელის ვასილი მალიუკის მიერ, ხოლო პროექტის ავტორია ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის რადას კომიტეტის ხელმძღვანელი ნიკიტა პოტურაევი.
გარდა ამისა, მალიუკმა წერილი გაუგზავნა სახალხო დეპუტატებს, სადაც მოუწოდა მათ ხმა მიეცათ შესაბამისი კანონპროექტისთვის.
„ჩვენ გამოვთქვამთ მზადყოფნას შევუერთდეთ და საჭიროების შემთხვევაში გავუწიოთ დახმარება უკრაინის უშიშროების სამსახურის ამ წინადადებების დასრულებაში უკრაინის სახალხო დეპუტატების მიერ მათი განხილვისას“, - წერს უუს-ს ხელმძღვანელი.