ჩერკასის მიტროპოლიტი გაეროს საბჭოში სიტყვით გამოვიდა
მიტროპოლიტი თეოდოსის გამოსვლა გაეროში. ფოტო: сайт Public Advocacy მიტროპოლიტი თეოდოსის გამოსვლა გაეროში. ფოტო: сайт Public Advocacy
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ მიიღო გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი, რაც საშუალებას აძლევს ორგანიზაციის რესურსები გამოიყენოს მის დასაცავად.
2023 წლის 9 ოქტომბერს ჟენევაში გაიმართა გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სხდომა. უკრაინაში გაეროს უმაღლესი კომისრის მოხსენების მოსმენისას, საბჭოს წევრებმა მოისმინეს ჩერკასისა და კანივის მიტროპოლიტის თეოდოსის მიმართვის ვიდეო ჩანაწერი, იუწყება უფლებადამცველი ორგანიზაცია Public Advocacy.
ვაქვეყნებთ ეპისკოპოსის მიმართვის სრულ ტექსტს.
„მე, როგორც უკრაინის მოქალაქე და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსი, მორწმუნე ქრისტიანი, დიპლომატების, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების ყურადღებას მოვითხოვ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეების მძიმე მდგომარეობაზე.
ჩვენი მორწმუნეები იტანჯებიან ძალადობით, ასობით ეკლესია მიიტაცეს, კიევ-პეჩერის ლავრას წმინდა მიძინების მონასტერი და კიევის სასულიერო აკადემია გაძევებულია შენობებიდან და უკრაინის პარლამენტმა მიიღო კანონი ჩვენი კონფესიის იძულებით გადარქმევის შესახებ. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ბევრ ეპისკოპოსს და მორწმუნეს, მათ შორის მე, ბრალი წამიყენეს ჩვენი რელიგიური მრწამსის გამო. პირადად მე ახლა შინაპატიმრობაში ვარ ჩემი კანონიკური მრწამსისთვის, ეკლესიის დასაცავად საჯარო განცხადებებისთვის. ამავდროულად, უკრაინაში დაუსჯელი რჩება მტრული რიტორიკა, მოწოდებები ეკლესიების ძალით ხელში ჩაგდებისკენ და ჩვენი მორწმუნეების მიმართ საჯარო ძალადობის აქტებიც კი.
ხელისუფლება მასიურად იღებს გადაწყვეტილებებს ჩვენს თემებს უკვე აშენებული ეკლესიებისთვის მიწის ნაკვეთების ჩამორთმევის შესახებ და უკრაინის პარლამენტი გეგმავს კანონის მიღებას სახელმწიფოს ტერიტორიაზე უმე-ის სრული აკრძალვის შესახებ. ფაქტობრივად, ჩვენ იძულებულნი ვართ შევიცვალოთ რწმენა და გადავიდეთ მსოფლიო პატრიარქის მიერ შექმნილ სხვა აღმსარებლობაზე.
რა არის ეს, თუ არა იძულება, უარი თქვას რელიგიურ მრწამსზე? რა სხვა მტკიცებულებაა საჭირო იმისათვის, რომ დავასკვნათ, რომ უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების უფლება უხეშად ირღვევა? ჩვენი მორწმუნეების უფლებების დარღვევის შესახებ წერილობითი განცხადება გავუგზავნე გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს და სხვა მანდატის მფლობელებს დადგენილი წესით.
მოგიწოდებთ, უკრაინამ რეალურად შეასრულოს თავისი საერთაშორისო ვალდებულებები რელიგიური თავისუფლებების სფეროში“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ.ეპისკოპოსის გამოსვლა შედგა უმალ მას შემდეგ, რაც  უფლებადამცველმა, Public Advocacy-ის ხელმძღვანელმა ოლეგ დენისოვმა განაცხადა უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ, რომელიც, უამრავ უფლებადამცველ ორგანიზაციასთან ერთად, დაეხმარა საერთაშორისო დიპლომატების პირდაპირ მოსმენას უმე-ის საეპისკოპოსოს წარმომადგენლისგან.
ასევე Public Advocacy-ის  ვებგვერდზე ნათქვამია, რომ მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ თავისი გამოსვლის ფაქტით „მიიღო გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი, რაც ამ ორგანიზაციის რესურსების დაცვის მიზნით გამოყენების საშუალებას იძლევა, აქვს სპეციალური რეგულაციები და დაცვის პროცედურები ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებზე გაეროსთან კონტაქტში მყოფი პირებისთვის“. მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ სასამართლომ უარი თქვა ჩერკასის მიტროპოლიტის დაპატიმრების თაობაზე.