დასავლეთში შოკში არიან უმე-ზე ხელისუფლების იერიშის გამო, - არესტოვიჩი
უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ექს-მრჩეველმა განაცხადა, რომ აშშ-ში მიუღებლად მიაჩნიათ უმე-ზე უკრაინის ხელისუფლების იერიშები.
ალექსეი არესტოვიჩმა, უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის ექს-მრჩეველმა, განაცხადა, რომ ამერიკის შეერთებულ შტატებში შოქში არიან უმე-ზე უკრაინის ხელისუფლების იერიშის გამო. ამის შესახებ მან თქვა თავის YouTube-არხზე გამოქვეყნებული ეთერის დროს.
არესტოვიჩი ყვებოდა, რომ „ძალიან სერიუზულმა ხალხმა, რომლებიც განსაზღვრავენ აშშ-ს პოლიტიკის ნახევარს და უკრაინის დახმარებას“, უმე-ს დევნას მიუღებელი უწოდეს.
როგორ გგონიათ, რა რეაქცია ექნებათ მათ ახლა უმაღლესი რადას გადაწყვეტილებაზე, რომელმაც დააგროვა ხმები მოსკოვის საპატრიაქოს აკრძალვაზე? ყველა ისინი ღრმად რელიგიური ადამიანები არიან. <...> ისინი შოკში არიან. ისინი ამბობენ: „რა თქმა უნდა, კოლაბორანტი ბევრია - შეგიძლიათ კოლაბორანტთა დაპატიმრება, კონკრეტული სისხლის სამართლის დანაშაულისთვის. როგორ შეიძლება ეკლესიაზე იერიში? თქვენ რა, გაგიჟდით?“, - თქვა მან.
მისი სიტყვებით, არ შეიძლება იერიში ეკლესიაზე, როგორც ინსტიტუციაზე. ამის მაგივრად არესტოვიჩი უკრაინის ხელისუფლებას და ძალოვნებს დანაშაულებების გახსნას ურჩევს, რომლებიც შესაძლოა უმე-ს წარმომადგენლებს ჩაედინათ.
„ეს ჩემი პოზოციაც არის, მე ყოველთვის ვამბობდი: პერსონალიები რამდენიც გინდათ, თუ მათ დანაშაულებები ჩაიდინეს - სისხლის სამართლის, პოლიტიკური, არ აქვს მნიშვნელობა, სამშობლოს ღალატი, კოლაბორაციონიზმი - შეიძლება. არ არსებობს იერარქი, რომლის დაპატიმრება არ შეიძლებოდეს, თუ დანაშაული ჩადენილი აქვს. <...> შესაძლებელია, თუ უშძ ან პოლიცია მუშაობს, რეალური დამნაშავე იპოვოს, ამას არავინ არ გიკრძალავთ“, - აღნიშნა არესტოვიჩმა.
ექს-მრჩეველმა აგრეთვე დაამატა, რომ უმე-ს საკითხში ეკლესიათა საბჭოს ჩატარება სწორი გადაწყვეტილება იყო.
„ვიწვევთ ეკლესიათა საბჭოს, ვიწყებთ გრძელ თეოლოგიურ დისკუსიას და კანონიკურ საეკლესიო სამართალშიც ვერკვევით, რა, როგორ და სად - სახელს შეიცვლის, ან არ შეიცვლის, უკრაინული თუ არაუკრაინული“, - განაცხადა არესტოვიჩმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, არესტოვიჩმა განაცხადა, რომ უმე-ს კრიზისიდან გამოსავალს ხედავს „დისკუსიაში ყველა ეკლესიის ჩართულობით“.