"ალლაჰუ აკბარი": ფრანგულ სკოლაში მუსულმანმა მასწავლებელი მოკლა
საფრანგეთში გარდაცვლილი მასწავლებელი. ფოტო: REUTERS საფრანგეთში გარდაცვლილი მასწავლებელი. ფოტო: REUTERS
საფრანგეთში, არასში მამაკაცმა დანით მოკლა მასწავლებელი და დაჭრა ორი ადამიანი.
2023 წლის 13 ოქტომბერს, დილით, საფრანგეთის ქალაქ არასის სკოლაში, მუსლიმი თავს დაესხა მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს შეძახილით „ალლაჰუ აკბარ“, იუწყება Strana, La Monde-ზე დაყრდნობით.
დამნაშავემ მოკლა ლიტერატურის მასწავლებელი დომინიკ ბერნარდი და დაჭრა კიდევ ერთი მასწავლებელი, სანამ პოლიცია დააკავებდა.
მძიმე მდგომარეობაში საავადმყოფოში გადაიყვანეს სკოლის დაცვის თანამშრომელიც. თავდამსხმელი არის 2003 წელს დაბადებული რუსეთის მოქალაქე, ეროვნებით ინგუში მუჰამედ ს., რომელიც ადრე ამ სკოლაში სწავლობდა. ამბობენ, რომ მისი ძმა ისლამურ რადიკალურ მოძრაობაშია ჩართული. დანაშაულის ადგილზე მივიდა საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი, „ერის მხარდაჭერის გამოსახატავად“ და ასევე „ობსკურანტიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის“ მხარდასაჭერად.
მან თქვა, რომ ლიმაიაში დააკავეს კიდევ ერთი დანით შეიარაღებული მამაკაცი, რომელიც იყო „რადიკალურ ისლამისტურ მოძრაობასთან დაახლოებული“. მანამდე მჟკ წერდა, რომ საფრანგეთში მასწავლებელს მუჰამედის კარიკატურებით ლექციის ჩატარების შემდეგ თავი მოჰკვეთეს.