დუმენკო: საბოლოო ჯამში, ყველა იქნება მეუ-ში - უნდათ თუ არა ეს
2023 წლის 15 ოქტომბერს, უმე-ის ხმელნიცკის მიტაცებული საკათედრო ტაძარში „საღმრთო მსახურების“ დროს, მეუ-ს ხელმძღვანელმა სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ თქვა, რომ საბოლოოდ ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანი გადმოვა მის სტრუქტურაში - სურთ თუ არა ეს. ღონისძიების ვიდეო ტრანსლირება მეუ-ს Youtube არხმა გადმოსცა.
”ომი რამდენიმე საუკუნეა გრძელდება”, - თქმა დუმენკომ. „მტერი ცდილობს ჩვენი, როგორც ცალკეული ერის განადგურებას, მაგრამ ჩვენ აღვადგინეთ სახელმწიფოებრიობა და ვაშენებთ ჩვენს ადგილობრივ ეკლესიას.
მისი თქმით, „აქ ხმელნიცკის რეგიონში ერთიანობის პროცესი წარმატებულია, რადგან ხმელნიცკის ეპარქია ლიდერია მრევლის გადმოყვანით ჩვენს ადგილობრივ ეკლესიაში“.
„ეს მიუთითებს იმაზე, რომ ჩვენი მოქალაქეები არიან პასუხისმგებლობის გრძნობის მქონე პატრიოტები, კეთილები, გონიერები და შესაბამისად გადაწყვეტენ იყვნენ თავიანთ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში“, - განაცხადა დუმენკომ.
მან გამოთქვა მოსაზრება, რომ „ყველა მართლმადიდებელი უკრაინელი იქნება მეუ-ს დიდ ოჯახში, ვინმეს სურს ეს,სჯერა თუ არა ამის“.
დუმენკომ თქვა, რომ "ეს პროცესი რთულია", მაგრამ მაშინვე დასძინა, რომ "პროცესი მშვიდობიანად მიმდინარეობს".
მან შეაქო ადგილობრივი "ეპისკოპოსი" პაველ იურისტი იმისთვის, რომ უმე-დან "გადასვლის" მხრივ, მისი ეპარქია გახდა მეორე მეუ-ს სამრევლოების რაოდენობით კიევის შემდეგ. დუმენკომ იურისტს „ძალა და შთაგონება“ უსურვა შემდგომი მუშაობისთვის და ასევე პანაგია გადასცა.
მანამდე მჟკ დაწერა, რომ გაეროს წარმომადგენლები შეხვდნენ ხმელნიცკის მიტაცებული საკათედრო ტაძრის საზოგადოებას, შემდეგ ხმელნიცკის ეპარქიის მორწმუნეებმა გაეროს განუცხადეს მათი უფლებების დარღვევის 30 შემთხვევის შესახებ, რის შემდეგაც გაეროს ანგარიშში შეშფოთება გამოითქვა უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევის შესახებ მთელ რიგ რეგიონებში, მათ შორის ხმელნიცკის რეგიონში.