"ისინი დაბრუნდებიან": ლუცკის მღვდელი, რომელიც გადავიდა მეუ-ში, იმედოვნებს, რომ მრევლი დაბრუნდება
მსახურება აკრძალული პროტოდიაკონი ელექსანდრე კოლბი. ფოტო: მსახურება აკრძალული პროტოდიაკონი ელექსანდრე კოლბი. ფოტო: "12 канал"
პროტოდიაკონი ალექსანდრე კოლბი იმედოვნებს, რომ მრევლი, რომელმაც მეუ-ში გადასვლის შემდეგ დატოვა საზოგადოება, დაბრუნდებიან.
”თუ ყველა არა, ბევრი, რომელმაც დატოვა ლუცკის მარიამ მაგდალინელის თემი, დაბრუნდებიან,” - განუცხადა ,,12 არხს’’ მსახურება აკრძალულმა მღვდელმა ალექსანდრე კოლბმა, რომელმაც ცოტა ხნის წინ თავისი მრევლი მეუ-ში დაარეგისტრირა.
ჟურნალისტები, რომლებიც წირვას ესწრებოდნენ, აღნიშნავენ, რომ მეუ-ში გადასვლის შემდეგ წირვაზე საგრძნობლად ნაკლები ხალხია.
"ბევრი ჩამოგვშორდა", - უთხრა მრევლმა ნატალიამ ჟურნალისტებს. თავის მხრივ, მოძღვარი ცდილობდა მრევლის გადაბირებას, როდესაც იორდანიის წყლით დადიოდა სახლების საკურთხებლად.
”ეს ისეთი ღვთისმოსავი ჩვეულებაა, ის ასევე შეიძლება გამოყენებულ იქნას კარგი მიზნისთვის, ურთიერთობისთვის”, - ამბობს კოლბი. მისი თქმით, მაშინ ყველამ უპასუხა, რომ არ სურდათ უმე-ში დარჩენა. მაგრამ როდესაც 1 ოქტომბერს სამრევლო კრება დაიწყო, სიტუაცია "რადიკალურად შეიცვალა".
„პირად კომუნიკაციაში 99%-მა განაცხადა, რომ აუცილებელია მსოფლიო საპატრიარქოსთან ევქარისტიული ზიარების აღდგენა. მაგრამ როცა მოქმედება დავიწყე, რატომღაც ეს ადამიანური ფაქტორი ამოქმედდა“, - ჩიოდა კოლბი.
მღვდელმა ჟურნალისტებს ვერ დაუსახელა იმ მრევლის ზუსტი რაოდენობა, რომლებმაც ეკლესია დატოვეს, რადგან „დარწმუნებული ვარ, რომ მნიშვნელოვანი ნაწილი, თუ არა ყველა, დაბრუნდება“.
მჟკ წერდა, რომ 24 სექტემბერს მამა ალექსანდრე კოლბმა კიევში ფანარის ეგზარქოსთან და მეუ-ს "მღვდელთან" ერთად მიიღო მონაწილეობა მსახურებაში, რის შემდეგაც მას მსახურება აუკრძალეს. 1 ოქტომბერს მან მოაწყო სამრევლო კრება მეუ-ში გადასვლის თაობაზე.