ნიკოლაევში გეი-პრაიდი უ მ ე-ს თანხმობით ჩაატარეს, - მასმედია
ქსელში ამტკიცებენ, რომ ლგბტ ღონისძიების ორგანიზატორებმა უმე ნიკოლაევის ეპარქიიდან მადლობა დაიმსახურეს „ჭეშმარიტი ქრისტიანული ღირებულებების გავრცელების გამო“.
ლგბტ-პრაიდი „თანასწორობისა და სიამაყის დღეები“, რომელიც ჩატარდა ნიკოლაევში 2020 წლის 8-12 დეკემბრამდე ონლაინ რეჟიმში, დაიმსახურა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ნიკოლაევის ეპარქიის მოწონება, იტყობინება politforums.net რესურსი და გამოაქვეყნა შესაბამისი დოკუმენტების ფოტოები.
მისი ინფორმაციით, გეი-ორგანიზაციის ღონისძიების ორგანიზატორი „ლგბტ ასოციაცია „ლიგამ“ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მიტროპოლიტ“ ვლადიმერ ლადიკისგან მიიღო არა მარტო თანხმობა გეი-პრაიდის ჩატარებაზე, არამედ მადლობაც დაიმსახურა „ჭეშმარიტი ქრისტიანული ღირებულებების, თანასწორობისა და მოყვასის სიყვარულის პრინციპების გავრცელებისთვის“.
„ერთ-ერთი მონაწილე, მის მიერ წარდგენილ დოკუმენტებზე დაყრდნობით, ტრაბახობდა დეპეშაში, რომ ფესტივალის ფარგლებში ასოციაციამ მიიღო უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ნიკოლაევის ეპარქიის დასტური, თანაც ზემოდან მითითებით. ამას კი ხელი შეუწყვეს ღონისძიებაში მონაწილე ჩინოვნიკებმა“, - ამტკიცებს რესურსი.
ამას, ამტკიცებენ მასალის ავტორები, წინ უძღოდა უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურის ეპიფანე დუმენკოს შესაბამისი ბრძანება.
„უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ნიკოლაევის ეპარქია, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტის ეპიფანეს ლოცვა-კურთხევით, ყოველ მხრივ მხარს უჭერს ასოციაციის სასიკეთო წამოწყებებს და მომავალში ვალდებულებას იღებს ყველანაირი შესაძლო დახმარება გაუწიოს ღვთისსათნო საქმეში“, - ნათქვამია უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის ნიკოლაევის ეპარქიის „მიტროპოლიტის“ 2020 წლის 9 დეკემბრის „მადლობაში“ გეი-ორგანიზაცია „ლიგას“ მისამართით.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქი გამოვიდა ლგბტ-მარშის ჩატარების წინააღმდეგ ზაპოროჟიაში.