უმე-ის საქმეთამმართველი: ეკლესიის აკრძალვის კანონპროექტი ღმერთთან ბრძოლაა
მიტროპოლიტმა ანტონმა მადლობა გადაუხადა სახალხო დეპუტატებს, რომლებმაც ცილისწამებისა და მუქარის შიში დაძლიეს და ეკლესიის წინააღმდეგ მიმართულ კანონპროექტს ხმა არ მისცეს.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის კანონპროექტის ინიციატორი და მხარდამჭერი პოლიტიკოსები ცდილობენ ღმერთს შეებრძოლონ და ამით განაჩენი გამოუტანეს საკუთარ თავს, რასაც უკანასკნელი განკითხვისას მოისმენენ. ამის შესახებ ვიდეომიმართვაში თქვა უმე-ს საქმეთამმართველმა, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტმა ანტონმა.
„სახელმწიფო კანონპროექტი №8371, რომელიც უმაღლესმა რადამ პირველი მოსმენით მიიღო, რომელსაც მედია უწოდებს პროექტს „უმე-ის აკრძალვა“, არ არის პოლიტიკური საკითხი, როგორც ეს ერთი შეხედვით შეიძლება ჩანდეს“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა. სინამდვილეში, ეს არის მიზანმიმართული ბრძოლა ქრისტეს ნამდვილ ეკლესიასთან და ზოგადად, ბრძოლა ღმერთთან.
ეპისკოპოსმა მადლობა გადაუხადა დეპუტატებს, რომლებმაც ეს გაიგეს, გადალახეს ცილისწამების, ინტერნეტში გამოქვეყნების, რადიკალური ძალების მუქარის შიში და ხმა არ მისცეს ამ კანონპროექტს.
„მე ქედს ვიხრი თქვენს წინაშე,თქვენი გამბედაობის წინაშე. ისტორია, როგორც ყოველთვის, თავის ობიექტურ შეფასებას ყველას მისცემს“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მან მოუწოდა „არავითარ შემთხვევაში არ გაუბრაზდეთ არც იმ სულმდაბალთ, რომლებიც იღებენ ანტიეკლესიურ, ანტიქრისტიანულ კანონებს და არც მათ, ვინც ჩვენს ეკლესიაში ფორმალურად ყოფნით, გულის სიღრმეში ხარობენ ასეთი „კანონმდებლობის მიღებით“.
„უფალი მოგვიწოდებს ვილოცოთ მდევნელთათვის, რადგან ეს უბედურები ვერც კი აცნობიერებენ, რომ თავიანთი მოქმედებებით განაჩენი გამოაქვთ საკუთარი თავისთვის ღვთის სამსჯავროზე. მათი ბედით შეძრწუნებულს, თუ არ მოინანიებენ, მხოლოდ სინანულის გრძნობა შეიძლება დაგეუფლოს,“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან აღნიშნა, რომ „ეს კანონპროექტი ეკლესიაზე სისტემატური ზეწოლის მხოლოდ ერთ-ერთი ეტაპია, რომელსაც ჩვენი მორწმუნეები დიდი ხანია განიცდიან“.
„ეკლესიის ისტორიიდან ვიცით, რომ არანაირი დევნა არ გრძელდება სამუდამოდ. ისინი სრულდება მოულოდნელად, მოულოდნელად, როგორც მორწმუნეებისთვის, ასევე თავად მდევნელებისთვის. მდევნელები, როგორც წესი, ქრებიან ისტორიული რუკიდან და ეკლესია ყოველთვის უფრო ძლიერი ხდება, ვიდრე დევნამდე იყო. ეს უნდა გახსოვდეთ და მიენდოთ უფლის ნებას. მხოლოდ მას შეუძლია გადაწყვიტოს, როდის შეჩერდება ეს და არა მათ, ვინც ჩამოაყალიბა აზრი, რომ მათ შეუძლიათ გააკონტროლონ მსოფლიოს ბედი“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
მისი თქმით, „ქრისტეს ეკლესიის ისტორიული გამოცდილება გვასწავლის, აღვიქვათ ის, რაც ხდება, როგორც ღვთის ნება, ჩვენი რწმენის გამოცდა, ლოცვის ძალა და ღვთის მცნებების მიხედვით ცხოვრების უნარი ნებისმიერ ვითარებაში.”
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ "უმე არის უკრაინელი ხალხის განუყოფელი ნაწილი, ყოველთვის ასე დარჩება და ამას მსოფლიოში ვერც ერთი ძალა ვერ შეცვლის".
„ჩვენ ვამტკიცებთ ღვთის ჭეშმარიტებას, ვიცავთ ქრისტეს ეკლესიას, რომელიც ცხოვრობს სულიწმიდის მადლით, დგას სამოციქულო რწმენის კლდეზე და აშენებს თავის ისტორიულ გზას წმინდა სწავლების შესაბამისად. <...> ყველაფრის მიუხედავად, უმე გააგრძელებს ჩვენი უფალი იესო ქრისტეს სასიხარულო ცნობის ჭეშმარიტების დამოწმებას, აღასრულებს საღვთო მსახურებას და ქრისტეს წმიდა საიდუმლოებებს. მაშინაც კი, თუ ეკლესიებს წაგვართმევენ, ჩვენ ვილოცებთ ბინებში, სახლებში, ავტოფარეხებში და ამით გავაერთიანებთ ჩვენს მრავალ ჭირნახულ უკრაინელ ხალხს ღვთის ჭეშმარიტების საძიებლად, მშობლიურ მიწაზე მშვიდობიანი ცხოვრებისთვის“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა ანტონმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ ანტიეკლესიური კანონპროექტი No8371 არის უკრაინული საზოგადოების დექრისტიანიზაციის პროცესის ნაწილი.