ბართოლომეოსი კათოლიკეებს ესაუბრა ფანარსა და რკე-ს შორის ერთიანობის პირობებზე
პატრიარქი ბერთოლომეოსი და რკე-ს ეპისკოპოსები. ფოტო: orthodoxia.info პატრიარქი ბერთოლომეოსი და რკე-ს ეპისკოპოსები. ფოტო: orthodoxia.info
ფანარის ხელმძღვანელის თქმით, მართლმადიდებლებმა და კათოლიკეებმა „განსაკუთრებულ პროგრესს მიაღწიეს“ გაერთიანების პროცესში.
2023 წლის 18 ოქტომბერს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურმა ბართოლომეოსმა ესპანეთის კათოლიკე ეპისკოპოსებთან შეხვედრაზე ისაუბრა ფანარსა და რმე-ს შორის ერთიანობის პირობაზე, იუწყება ვებგვერდი orthodoxia.info.
პატრიარქმა ბართოლომეოსმა ესპანეთის რკე-ის ეპისკოპოსებს სიტყვით მიმართა, რომ „ორმხრივი დიალოგი ჩვენს მოძმე ეკლესიას შორის არის იმედის შუქურა და მტკიცებულება ჩვენი ერთგულების ქრისტიანული ერთიანობის, ურთიერთგაგებისა და შერიგებისადმი“.
”ორმოცდაათ წელზე მეტი ხნის დიალოგის წყალობით, ჩვენ მივაღწიეთ არაჩვეულებრივ პროგრესს, ავაშენეთ დამაკავშირებელი ხიდები და არა განხეთქილების კედლები, დავძლიეთ მრავალსაუკუნოვანი საეკლესიო განხეთქილება და სასულიერო დავა,” - განუცხადა პატრიარქმა ბართოლომეოსმა კათოლიკე ეპისკოპოსებს.
მან ასევე თქვა, რომ კათოლიკეებსა და ფანარებს შორის ერთიანობის საბოლოო პირობა არის გულისა და გონების გახსნა დიალოგის ენისთვის: „იმ იმედისა და გამბედაობის შენარჩუნება, რომელიც აჩვენეს პაპმა პავლე VI-მ და მსოფლიო პატრიარქმა ათენაგორამ იერუსალიმში 1964 წელს მათი პირველი შეხვედრისას. ჩვენ უნდა გავხსნათ ჩვენი გული და გონება დიალოგის ენისთვის. ეს არის ქრისტიანთა ერთიანობის აღდგენის საბოლოო პირობა“.
ამავე დროს, ამბობს პატრიარქი ბართოლომეოსი, „ცხადი ხდება, რომ ჩვენ ჯერ კიდევ ბევრი გვაქვს გასაკეთებელი ღვთის მეუფობის დასამოწმებლად“.
მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ ბართოლომეოსის თქმით, ფანარი ყოველთვის თამაშობდა გადამწყვეტ როლს რმე-სთან ერთობაში.