გაერომ მოუწოდა ისრაელს, შეწყვიტოს გენოციდი პალესტინაში
გაეროს ექსპერტები თვლიან, რომ ისრაელი აგრძელებს კამპანიას, რომელიც იწვევს კაცობრიობის წინააღმდეგ დანაშაულს ღაზას სექტორში.
2023 წლის 19 ოქტომბერს გაეროს ექსპერტთა ჯგუფმა გამოხატა აღშფოთება ღაზას ქალაქ ალ-აჰლის არაბულ ჰოსპიტალზე განხორციელებული თავდასხმის გამო, რომლის შედეგადაც დაიღუპა 470-ზე მეტი მშვიდობიანი მოქალაქე, ასობით კი ნანგრევების ქვეშ დარჩა.
ვებ-გვერდზე ohchr.org გამოქვეყნებულ ექსპერტის განცხადებაში ნათქვამია, რომ „ალ-აჰლის არაბულ საავადმყოფოზე თავდასხმა სისასტიკეა“.
„ჩვენ ასევე აღშფოთებულები ვართ იმავე დღეს UNRWA-ს სკოლაზე განხორციელებული სარაკეტო თავდასხმით, რომელიც მდებარეობს ალ-მაღაზის ლტოლვილთა ბანაკში, სადაც დაახლოებით 4000 დევნილი ადამიანი ცხოვრობს, ისევე როგორც ორი მჭიდროდ დასახლებული ლტოლვილთა ბანაკი“, - აცხადებენ ექსპერტები.
მათ ასევე გამოხატეს სერიოზული შეშფოთება იმის გამო, რომ ისრაელი ამკაცრებს 16-წლიან ალყას და ანკლავისა და მისი მოსახლეობის ხანგრძლივ ოკუპაციას, რაც 2,2 მილიონ ადამიანს საკვების, საწვავის, წყლის, ელექტროენერგიის და მედიკამენტების გარეშე ტოვებს.
მათი შეფასებით, ღაზაში 50 000 ორსული ქალი უიმედოდ ელოდება პრენატალურ და პოსტნატალურ მოვლას. ღაზას სექტორში იძულებით გადაადგილებულთა რიცხვი დაახლოებით ერთ მილიონს შეადგენს.
ექსპერტებმა გაიხსენეს, რომ გაეროს უშიშროების საბჭომ არაერთხელ დაგმო შიმშილის, როგორც მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ ბრძოლის მეთოდის გამოყენება, რაც აკრძალულია საერთაშორისო ჰუმანიტარული და სისხლის სამართლის კანონმდებლობით.
”ჰუმანიტარული ხელმისაწვდომობის უკანონო აკრძალვა და მშვიდობიანი მოსახლეობისთვის მათი გადარჩენისთვის აუცილებელ ნივთებზე წვდომის აკრძალვა ასევე საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის დარღვევაა”, - აფრთხილებენ ექსპერტები.
„ღაზას სრული ბლოკადა, მოსახლეობის ევაკუაციის გარეშე, არის საერთაშორისო ჰუმანიტარული და სისხლის სამართლის კანონის დარღვევა. ეს ასევე ენით აუწერელი სისასტიკია“, - აცხადებენ გაეროში.
ექსპერტებმა დაამატეს, რომ სამოქალაქო პირების სახლებისა და ინფრასტრუქტურის მიზანმიმართული და სისტემატური აფეთქება და სასმელი წყლის, მედიკამენტების და აუცილებელი საკვები პროდუქტების გარეშე დატოვება პირდაპირ აკრძალულია საერთაშორისო სისხლის სამართლის კანონით.
„ჩვენ განგაშის ზარს ვაძლევთ: ისრაელი აგრძელებს თავის კამპანიას, რომელიც იწვევს კაცობრიობის წინააღმდეგ დანაშაულს ღაზას სექტორში. ისრაელის პოლიტიკური ლიდერების და მათი მოკავშირეების განცხადებების გათვალისწინებით, რომელსაც თან ახლავს სამხედრო მოქმედებები ღაზაში, დაპატიმრებები და მკვლელობები დასავლეთ სანაპიროზე, ასევე არსებობს პალესტინელი ხალხის გენოციდის საფრთხე“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
ექსპერტები დარწმუნებულნი არიან, რომ „მსგავსი დანაშაულისთვის არ არსებობს გამართლება ან გამონაკლისი“. ”ჩვენ შეძრწუნებულები ვართ საერთაშორისო თანამეგობრობის უმოქმედობით მეომარი მხარეების მიმართ,” - განაცხადეს მათ.
ექსპერტების თქმით, „ღაზას მოსახლეობა, რომელთაგან ნახევარი ბავშვია, უკვე გაუძლო მრავალი ათწლეულის უკანონო, სასტიკ ოკუპაციას და უკვე 16 წელია ალყაში ცხოვრობს“.
„დაუყოვნებლივ შეწყდეს ცეცხლი და შესაძლებელი გახადონ გადაუდებელი და შეუფერხებელი ხელმისაწვდომობა აუცილებელ ჰუმანიტარულ მარაგებზე, მათ შორის საკვებზე, წყალზე, თავშესაფარზე, მედიკამენტებზე, საწვავზე და ელექტროენერგიაზე. მშვიდობიანი მოსახლეობის ფიზიკური უსაფრთხოება გარანტირებული უნდა იყოს“, - ნათქვამია გაეროში.
„აუცილებელია ოკუპაციის დასრულება, ზარალის დათვლა და რეკონსტრუქციის უზრუნველყოფა, სრული სამართლიანობის მიღწევა პალესტინელებისთვის“, - წერენ გაეროს ექსპერტები.
მჟკ წერდა, რომ იერუსალიმის საპატრიარქოს იერარქის განცხადებით, პალესტინის მაცხოვრებლების გადარჩენა ადამიანს არ ძალუძს.