20 October 2023 21:56
2023 წლის 19 ოქტომბერს რივნეს რაიონის სოფელ პოვჩაში აკურთხეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მოციქულ იოანე ღვთისმეტყველის სახელობის ტაძარი. იტყობინება უმე-ს რივნის ეპარქიის პრესსამსახური.
ტაძარი აშენდა უმე საზოგადოების მიერ, რომელსაც 2019 წელს მეუ-ს მხარდამჭერებმა წაართვეს უძველესი სამების ეკლესია. მართლმადიდებლები თითქმის ოთხი წელი ლოცულობდნენ სახლში.
ახალი ეკლესიის კურთხევის რიტუალს ხელმძღვანელობდა რივნისა და ოსტროგის მთავარეპისკოპოსი პიმენი, მას ემსახურებოდნენ ეპარქიის მდივანი, დეკანოზი ვიქტორ ზემლიანოი, ტაძრის მოძღვარი, დეკანოზი ანდრეი სტუპნიცკი და დუბენის სასულიერო პირები.
„ტაძრის კურთხევაზე სოფლიდან ბევრი მოვიდა, როგორც მოზრდილები, ასევე ბავშვები“, - აცხადებენ პრესსამსახურში. - ტაძარში ძალიან ამაღლებული და მხიარული ატმოსფერო იყო. ხალხი ტიროდა და ესალმებოდა ერთმანეთს ჩახუტებით და კოცნით, როგორც აღდგომის დღესასწაულზე“.
"სანამ ცოცხალი ვარ, მინდოდა ამ ტაძრის ნახვა", - გვიზიარებს შთაბეჭდილებებს 92 წლის მრევლი იოანე. - მე მიყვარს ეკლესია, მისით ვცხოვრობ. მადლობას ვუხდი ღმერთს, რომ აკურთხა მშენებლობა და მადლობას ვუხდი იმ ადამიანებს, რომლებმაც შეძლეს მისი უმოკლეს დროში აშენება“.
კურთხევის შემდეგ მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა მორწმუნეებს მადლიერების სიტყვებით მიმართა და აღნიშნა, რომ მათ დიდი შრომა და სიყვარული ჩადეს ამ ტაძარში.
„ეკლესიის კურთხევის რიტუალი მოგვაგონებს ნათლობას, რადგან ის ასევე დაბადებაა“, - თქვა ეპისკოპოსმა. – ამ საზოგადოებამ მრავალი განსაცდელი გამოიარა: თქვენ გაგაძევეს ტაძრიდან, ლოცულობდით სახლში, სადაც გიტეხავდნენ ფანჯრებს და შეურაცხყოფდნენ [სალოცავებს], საძირკველს ანგრევდნენ, მაგრამ ამან შეგაშინათ. და მართალია, რადგან მოციქული და მახარებელი იოანე ღვთისმეტყველი გვასწავლის: „სიყვარულს არ აქვს შიში“.
მეუფემ მშენებლობის ყველაზე აქტიურ მონაწილეებს მადლობის სიგელები და ეკლესიისთვის გაწეული დახმარებიის ორდენები გადასცა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უმე-ის თემმა ს. პოვჩაში ახალი ეკლესიის მშენებლობა 2023 წლის 3 იანვარს დაიწყო. მიწა ერთ-ერთმა მრევლმა შესწირა.
ჯერ კიდევ ცივი ამინდის დაწყებამდე მორწმუნეებმა მოახერხეს ყველა საჭირო სამშენებლო მასალის მოტანა, საძირკვლის გათხრა და გამაგრების დაყენება. მეუ-ს აქტივისტები ცდილობდნენ ხელი შეეშალათ მშენებლობისთვის, იყო ცეცხლის წაკიდების მცდელობები, საძირკველის ჩაშლას ცდილობდნენ.
მრევლმა დაამონტაჟა სათვალთვალო კამერები, მორიგეობით იცავდნენ ტაძარს და შეძლეს ეკლესიის მშენებლობის დასრულება. 25 ივლისს უცნობი პირები თავს დაესხნენ საეკლესიო სახლს, სადაც უმე-ს თემი წირვას ესწრებოდა. თავდამსხმელებმა ჩაამტვრიეს ფანჯრები, საკურთხეველზე უცნობი სითხე დაასხეს, მღვდლის შესამოსელი შეურაცხყვეს, ოთახში ყველაფერი გადაატრიალეს, ღვინო მოიპარეს და ეზოში სანთლები მიმოფანტეს.