კულტურის სამინისტროში აცხადებენ, თუ რა ბედი ეწევა უმე-ის სასულიერო პირებსა და ეკლესიებს აკრძალვის შემდეგ
კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა თქვა, რომ უმე-ის მღვდელმსახურებს „უფლება აქვთ მოექცნენ დუმენკოს მმართველობის ქვეშ“.
უკრაინის კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა როსტისლავ კარანდეევმა ,,ტელემარტონზე’’ განმარტა, თუ რა ბედი ეწევა მღვდლებსა და ეკლესიის საკუთრებას, როდესაც ზელენსკი უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტს ხელს მოაწერს.
კარანდეევმა თქვა, რომ უმე-ის მღვდლებს „დიდი ხანია სთავაზობენ მეუ-ს სტრუქტურაში გაერთიანებას. მათ დღესაც აქვთ უფლება გადავიდნენ მეუ-ში. ”
უმე-ის მიერ გამოყენებული ქონებისა და ტერიტორიების საკითხი მოგვარდება მას შემდეგ, რაც სახელმწიფო მათ საკუთრებაში დაუბრუნებს. ასე მოხდა, მაგალითად, ლავრასთან მიმართებაში.
„შემდეგში განვიხილავთ მის მომავალს, კერძოდ მის ჩართვას რელიგიური კულტების განხორციელებაში და მომავალში ამ წმინდა ტერიტორიაზე სამონასტრო ცხოვრების უზრუნველყოფას“, - ხაზგასმით აღნიშნა კარანდეევმა.
მჟკ-მ დაწერა, რომ ფილოსოფოსის ანდრეი ბაუმეისტერის აზრით, უმე-ის აკრძალვა შეცდომა კი არ არის, ეს საშინაო პოლიტიკის მარცხია.