მიტროპოლიტმა სერგეიმ სოფელ ბრიკოვში ახალაშენებული ტაძარი აკურთხა
ტერნოპოლის ეპარქიაში ახალი ტაძრის კურთხევა მოხდა მრევლისათვის,რომლებიც დაზარალდნენ მეუ-ს მიერ ტაძრის დარბევის დროს.
2020 წლის 22 დეკემბერს ტერნოპოლისა და კრემენიცკის ოლქის მიტროპოლიტმა ითვა ეკურთხა სოფელ ბრიკოვში (ტერნოპოლის რაიონი) ეკურთხა წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარი,გვამცნო თერნოპოლის ეპარქიის საიტმა.
მიტროპოლიტ სერგეის ეხმარებოდნენ მდივანი,საულიერო პირები,დეკანოზები,ახალი ტაძრის წინამძღვარი,სტუმრად მოსული სტიქაროსნები სხვა და სხვა ეპარქიიდან.ტაძრის კურთხევის შემდეგ მიტროპოლიტმა ჩაატარა საღმრთო ლიტურგია.
ლიტურგიის დასრულების შემდეგ ბავშვებმა საზეიმოდ მიულოცეს მიტროპოლიტსა და მრევლს ტაძრის კურთხევა,ლექსებითა და სიმღრებით.
მიტროპოლიტმა,ყველა პირი,ვინც მონაწილეობდა ტაძრის მშენებლობაში,დააჯილდოვა საეკლესიო ჯილდოებით.განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადეს ტაძრის მშენებლობაში შეტანილი წვლილისთვის ქველმოქმედსა და მეცენატს ანდრეი ვასილის ძე ბიბს,რომლის ფინანსური მხარდაჭერითაც იქნა აგებული ეს ტაძარი.
კრემეცკის ოლქის საბჭოს თავმჯდომარის სახელით მრევლს ტაძრის კურთხევა მიულოცა ოლქის დეპუტატმა გრიგორი მელნიჩუკმა.ოლქის ახალარჩეულმა თავმჯდომარემ ტაძარს შესწირა დიდი საზეიმო ევქარისტიული კომპლექტი.სვეტლანამ მრევლს მიულოცა ტაძრის კურთხევა და მიტროპოლიტს სთხოვა დაელოცა ის.
მიტროპოლიტმა საბჭოს წარმომადგენლებს საჩუქრად გადასცა ღვთისმშობლის ხატი და კურთხევა მისცა უკრაინელი ხალხის სამსახურში ყოფნისთვის.
,,ეს დღე ჩვენ დიდხანს არ დაგვავიწყდება,რამდენადაც სოფლის თითოეული მოქალაქე მოუთმენლად ელოდა ამ დღეს, - გაგვიზიარა თავისი შთაბეჭდილება ტაძრის ერტ ერთმა მრევლმა ქალბატონმა, - ველოდით როდის შევძლებდით ისევ გველოცა მშობლიური ტაძრის კედლებში.მადლობა მინდა გადავუხადოთ ყველას,ვინც იშრომა,რომ ამ ტაძარს დაემშვენებინა ჩვენი სოფელი.''
შუმსკის ოლქის მრავალი წოდების მქონე დეკანოზმა მიხეილ კოსტიუკმა აღნიშნა,რომ ეს უკვე მეხუთე ტაძარია რომელიც იკურთხა იმ რეგიონში,სადაც უმე-ს წაართვეს ტაძრები ხელისუფლების წარმომადგენლებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება ,მალაია ლუბაშას დაჯგუფებამ,იქ სადაც მეუ-ს წარმომადგენლებმა შტურმით აიღეს ტაძრები,იყიდეს მიწის ნაკვეთი ახალი ტაძრების მშენებლობისათვის.