რივნეს რეგიონში უმე-ს ტაძრის მიტაცებაში მონაწილემ ახალი ტაძრისთვის მიწის ნაკვეთი შესწირა
უმე-ის რივნის ეპარქიის მდივანმა გვიამბო, თუ როგორ ინანიებენ ეკლესიების ჩამორთმევის მონაწილეები, ფრონტზე მოხვედრის შემდეგ, თავიანთ საქციელს.
უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურემ, რომელიც მანამდე მონაწილეობდა რივნის რაიონის სოფელ დუბენსკში უმე-ს ეკლესიის ჩამორთმევაში, მოინანია და თავისი მიწის ნაკვეთი შესწირა საეკლესიო საზოგადოებას ახალი ეკლესიის ასაშენებლად. ამის შესახებ უმე-ის რივნის ეპარქიის მდივანი, დეკანოზი ვიქტორ ზემლიანოიმ YouTube-არხზე „ტეტიანა ცარუკთან“ ინტერვიუში ისაუბრა.
”ის მონაწილეობდა ტაძრის მიტაცებაში, შემდეგ იმედგაცრუებული დარჩა თავისი ქმედებებით, როდესაც სხვა პირობებში აღმოჩნდა”, - თქვა მამა ვიქტორმა. „ახლა მან მოინანია და სინანულის ნიშნად საზოგადოებას მიწის ნაკვეთი - 50 ჰექტარი - მისცა, ახალი ტაძრის ასაშენებლად.
მღვდლის თქმით, პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც სალოცავის მიტაცების მონაწილე დანაშაულს ინანიებს.
„ვიცნობ ადამიანებს, რომლებიც უკვე ჩამოვიდნენ ომიდან, მოვიდნენ ჩვენს ეკლესიაში და მოინანიეს“, - თქვა მღვდელმა.
მან აღნიშნა, რომ ეკლესიის დარბევაში ძირითადად მონაწილეობენ ტერიტორიული თავდაცვის წარმომადგენლები (ტერიტორიული თემების გასამხედროებული მოხალისეები), რომლებიც არ მონაწილეობდნენ საომარ მოქმედებებში ფრონტის ხაზზე.
„ის ჯერ კიდევ არ ყოფილა სანგარში, მაგრამ უკვე მისცეს ყუმბარა, ავტომატი, ნიღაბი და გადაწყვიტა „ბრძოლა“. TSN პროპაგანდის მსხვერპლი. უმეტესწილად, ის ბიჭები, რომლებიც წინა ხაზზე იბრძოდნენ, არასოდეს წავლენ ეკლესიების დასარბევად“, - აღნიშნა მღვდელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 19 ოქტომბერს, რივნეს რაიონის სოფელ პოვჩაში, აკურთხეს უმე-ის საზოგადოების მიერ აშენებული ახალი ეკლესია, 2019 წელს მიტაცებულის სანაცვლოდ.