უმე-ის ჩერნივცის ეპარქიიდან სვიატოგორსკის ლავრაში 10 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება ჩაიტანეს
სვიატოგორის ლავრის ბერები სატვირთო ავტომობილიდან ტვირთს ცლიან. ფოტო: svlavra.church.ua სვიატოგორის ლავრის ბერები სატვირთო ავტომობილიდან ტვირთს ცლიან. ფოტო: svlavra.church.ua
სვიატოგორსკის მონასტრის დახმარების შეგროვებაში მონაწილეობდნენ შემომწირველები ჩერნივცის და ტერნოპოლის რეგიონებიდან, გერმანიიდან, ბელგიიდან და აშშ-დან.
დაახლოებით 10 ტონა ჰუმანიტარული ტვირთი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიიდან მიძინების სვიატოგორსკის ლავრაში ჩადაიტანეს მონასტრის მაცხოვრებლებისთვის და ლტოლვილებისთვის. ამის შესახებ ლავრის პრესსამსახური იუწყება.
კერძოდ, მონასტერს გადაეცა სამი ტონა დაკონსერვებული საკვები, სხვა სასურსათო პროდუქტები, ცომეული, საყოფაცხოვრებო ქიმიკატები (სარეცხი საშუალებები, საპონი, სარეცხი ფხვნილები, სხვადასხვა კონცენტრატები და ა.შ.), ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი, სამშენებლო მასალა, ფრინველის საკვები და მრავალი სხვა.
დახმარების შეგროვება ,ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტ მელეტის ლოცვა-კურთხევით, მოხალისე ოქსანა (ნათლობის სახელი მარია) ციუგამ კიდევ ერთხელ შეძლო.
მისი თქმით, ბუკოვინას შემომწირველთა შორის განსაკუთრებულ მადლიერებას იმსახურებენ მართლმადიდებლები სოფლებიდან ჩაგორი, კოროვია და მოლოდია, რომლებმაც 700 სამლიტრიანი ბოსტნეულის ქილა მოხუფეს, ასევე მორწმუნე, რომელმაც 500 კრუასანი შემოწირა. 100 კგ ნამცხვარი და თაფლი,ასევე ქველმოქმედები, რომლებმაც მოამარაგეს პლასტმასის და რკინის კასრებით.
ბუკოვინელებს სვიატოგორსკის ლავრისთვის ჰუმანიტარული დახმარების შეგროვებასა და ტრანსპორტირებაში დაეხმარნენ ტერნოპოლის რეგიონის თანამორწმუნეები. კერძოდ, ტერნოპოლის ეპარქიამ შესწირა თერმო თეთრეული, რეზინის ჩექმები, საწვიმარი და სარეცხი ფხვნილი, რომელიც აუცილებელია ცივ სეზონზე, ხოლო კრემენეცის ნათლისღების მონასტრის წინამძღვარმა, იღუმენმა დიმიტრიმ, სამონასტრო მანქანა დაუთმო ჰუმანიტარული ტვირთის გადასატანად.
იმ ფულით, რომელიც უკრაინელებმა გადარიცხეს მოხალისის საბანკო ბარათზე - 50 ათასი გრივნა - შეიძინეს მონასტრის შენობის დასაფარად საჭირო პოლიეთილენის ფირი. ეს ფირი 11 ოქტომბერს დაბომბვის შედეგად დაზიანებული ლავრის მიძინების საკათედრო ტაძრის გადასახურად გამოიყენეს.
შემოწირულობის შეგროვებაში აქტიურად მონაწილეობდნენ უცხოელი ქველმოქმედებიც. ბერლინში მართლმადიდებელმა მორწმუნეებმა შეაგროვეს 1000 ევრო სვიატოგორის ლავრის მაცხოვრებლებისთვის, რომელიც გამოიყენეს კონსერვისთვის ბოსტნეულის შესაძენად, კალიფორნიის მცხოვრებმა გაუგზავნა საოფისე აღჭურვილობა, ფეხსაცმელი და სხვა ნივთები, ხოლო ბუკოვინას მკვიდრმა, რომელიც ახლა ბელგიაში ცხოვრობს, შესწირა ხახვის და ნიორის თესლი, ასევე ტიტის ბოლქვები. გარდა ამისა, საქველმოქმედო ორგანიზაციამ Help On 12 Wheels E.V.-მ კიოლნიდან სვიატოგორსკის ლავრაში გაგზავნა 300 კგ დაკონსერვებული საკვები, სხვა პროდუქტები და საყოფაცხოვრებო ქიმიკატები.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 28 სექტემბერს 25 ტონა ჰუმანიტარული დახმარება უმე-ის ვინიცას ეპარქიიდან სვიატოგორსკის ლავრაში ჩაიტანეს.